Polskie ślady od Tarnopola po Wilno, sto lat temu i dziś

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 19:00
Tym razem, wraz z Marianą Kril, odwiedziliśmy Tarnopol, by dowiedzieć się o działaniach Polskiego Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca oraz Wileńszczyznę, gdzie poznawaliśmy historię małego Stanisława Lema oraz celebrowaliśmy 2 lata działalności polskiego kanału TVP Wilno.
Audio
  • Polskie ślady od Tarnopola po Wilno, sto lat temu i dziś (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Tarnopol
TarnopolFoto: Shutterstok

W audycji przybliżyliśmy działalność Polskiego Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca w Tarnopolu. Jest to organizacja non profit stawiającą sobie za główny cel propagowanie wiedzy o języku polskim, polskiej historii i kulturze na Tarnopolszczyźnie.

- Centrum działa od lutego 2019 roku – mówił prezes Centrum Piotr Fryz. – Zależy nam na kontakcie z polskością, organizacjami polskimi, by móc rozwijać działalność Centrum. Wcześniej zbieraliśmy się w domach, kawiarenkach, by porozmawiać po polsku o tym, co się u nas dzieje. To był podstawowy cel i tak zostało po dziś dzień. Ważny cel to także edukacja, na szczęście Polska nam pomaga, m.in. wysyłając do nas nauczycieli czy sprzęty edukacyjne.

Magdalena Gutowska opowiadała o najnowszym odcinku filmu Instytutu Polonika "Polo i Nika i tajemnicza maszyna", poświęconego Stanisławowi Lemowi w setną rocznicę jego urodzin. Tym razem młodzi bohaterowie trafiają do Wilna sprzed lat, gdzie poznają… młodego Stanisława Lema. Dzięki filmowi dowiemy się więcej o historii polskiego pisarza, ale i o tym, czym jest… przekaźnik jonosforowy!

Właśnie mijają dwa lata (17.09) od uroczystego uruchomienia jedynego polskiego kanału dla Polaków na Litwie – TVP Wilno. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie działalność stacji otwierali przedstawiciele polskiego i litewskiego rządu. Dziś, jak mówiła kierowniczka redakcji Edyta Maksymowicz, TVP Wilno jest kanałem rozpoznawalnym nie tylko na Wileńszczyźnie, ale i w całej Litwie.

 Kanał można odbierać za pośrednictwem telewizji cyfrowej i kablowej. W TVP Wilno widzowie dowiadują się o lokalnych bieżących sprawach regionu Wileńszczyzny i Litwy. Co ważne, zespół redakcyjny tworzą młodzi Polacy z Wileńszczyzny.

 

Zaprosiliśmy również na koncerty zespołu DagaDana we Lwowie i Odessie i zachęcaliśmy do udziału w konkursie Twarze Kresów, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku.

 


***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 18.10