Ukraina. Wzajemne spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:00
Wystawę o takim tytule można oglądać od 17 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Ukraina już od trzydziestu lat jest niepodległa. Jest również bliska, wielopostaciowa, zaskakująca i waleczna. Taka też jest wystawa.
Audio
  • Ukraina. Wzajemne spojrzenia (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Wystawa MCK Ukraina
Wystawa MCK UkrainaFoto: mat. pras. Paweł Mazur

Jak zauważają organizatorzy: Jeszcze nigdy nie prezentowano polskiej publiczności dzieł, które tak wiele mówiłyby o naszym wschodnim sąsiedzie. Dzięki temu wzajemnemu spojrzeniu stajemy się sobie jeszcze bliżsi.

- Wystawę przygotowywaliśmy bardzo długo - mówiła Żanna Komar, kuratorka - zatrzymała nas pandemia. To jednak dało nam czas do dopracowania szczegółów. Głównym celem i zadaniem jest wzajemne poznawanie się. Wyszliśmy od kilku podstawowych wyobrażeń, które funkcjonują o Ukrainie. Jak "step" czy "ukraińska chata", ale i "wojna" oraz "państwowość". Śledzimy te zagadnienia poprzez dzieła sztuki, w towarzystwie historycznych odniesień.

Wiele z wystawianych w MCK obrazów można w Polsce zobaczyć po raz pierwszy. To m.in. ikona z XVIII w., malarstwo Illii Repina (poważanego w Ukrainie malarza). To także prace współczesne, jak te grupy OpenGroup (reprezentującej Ukrainę na ostatnim biennale w Wenecji). 

Instytut Polski w Wilnie uhonorował osoby zajmujące się przekładami polsko-litewskimi. Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającym 30 września Międzynarodowym Dniem Tłumacza. Do polskiej ambasady przybyły osoby, które zawodowo zajmują się przekładami tekstów i tłumacze, którzy obsługują ważne - na przykład polityczne - spotkania.

- Ogromną rolą tłumaczy jest kontakt między kulturą polską a kulturami innych krajów, zwłaszcza naszych sąsiadów. Tłumaczenie jednej kultury na drugą, to ogromny zaszczyt - mówiła Urszula Doroszewska, polska ambasador na Litwie.

Zaprosiliśmy także na i V Dni Nauki Polskiej w Berdiańsku.


***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 18.10