Isna Trio, dźwięki z mgły i poezji

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 19:00
Nowy białoruski zespół muzyczny powstał w niezwykłych okolicznościach we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim. Koncepcja grupy powstała na ośmiodniowych warsztatach artystycznych, a grupa po raz pierwszy wystąpiła dla publiczności na Festiwalu Folkowisko.
Audio
  • Isna Trio, dźwięki z mgły i poezji (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Isna Trio
Isna TrioFoto: Gosia Kawka

To oniryczna muzyka połączona z twórczością współczesnych poetów z Europy Środkowej i Wschodniej. Kompozycje zespołu inspirowane były m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska), Dainiusa Dirgėli (Litwa). Co ważne, utwory prezentowane są w oryginalnym brzmieniu – melodia różnych języków oddziałuje na warstwę muzyczną. Ważnym składnikiem wpływającym na brzmienie zespołu jest także polska i białoruska muzyka ludowa. Warstwę tekstową projektu stanowią utwory współczesnych poetów z Europy Środkowej i Wschodniej. Więcej w rozmowie z Siarhiejem Douhuszewym i Maciejem Piotrowskim ze Stowarzyszenia Folkowisko.

W konkursie IPN Semper Fidelis za 2021 rok w kategorii zbiorowej został wyróżniony Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą z Wilna. To polska organizacja non-profit na Litwie, założona z myślą o ochronie Rossy, najstarszego wileńskiego cmentarza. Stowarzyszenie powstało w 1990 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Stowarzyszenie organizuje doroczną akcję „Światełko pamięci dla Cmentarza na Rossie i Cmentarza Bernardyńskiego”. W ramach projektu od początku października zbierane są znicze, które 1 listopada członkowie Komitetu i innych organizacji polskich zapalają na zapomnianych mogiłach. Na swojej stronie organizacja prowadzi też dział poświęcony historii cmentarza wraz ze spisem pochowanych na nim osób i dokumentacją fotograficzną.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 18.10