Podlaski tygiel kultur i tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:00
Podbiele, Saki, Dubicze, Stary Kornin - to miejsca leżące na Podlasiu, które kryją w sobie bezcenne skarby architektury cerkiewnej. O symbolice świątyń, podlaskich Białorusinach i urokliwych wsiach poza szlakiem opowie nam w audycji przewodnik Adrian Pogorzelski.
Audio
  • Podlaski tygiel kultur i tajemnic (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Budynek w Białowieży.
Budynek w Białowieży.Foto: Shutterstock/Damian Pankowiec

Polonia w Irkucku obchodzi 30-lecie powstania po upadku ZSRR autonomicznej organizacji polonijnej. Jednocześnie w polskiej wsi Wierszyna od półtora roku nie ma nauczania języka polskiego. Oficjalnie administracja obwodu irkuckiego tłumaczy, że szkoła nie ma odpowiednich akredytacji do prowadzenia takich zajęć. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to związek z pogarszającymi się stosunkami polsko - rosyjskimi. 

Posłuchamy też nowości muzycznych, w tym zespołu Kosy, który odwołuje się do muzyki ludowej Dolnego Śląska i repertuaru przywiezionego tam przez przesiedleńców, a już za kilka dni będzie reprezentować Polskę na Targach Muzyki Świata WOMEX 2021.

Dla Słuchaczy: płyty grupy Wernyhora, zwycięzcy Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021, wykonującej repertuar oparty na pieśniach bojkowskich i łemkowskich.

 ***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 18.10