Film polski na Litwie, film ukraiński w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 19:00
W audycji "Z muzyką po Kresach" mówiliśmy m.in. o festiwalach filmowych. Na Europejskim Forum Filmowe Scanorama na Litwie odbędą się pokazy filmów polskich (Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie). Z kolei w kilku miastach Polski już 7.11 startuje festiwal filmowy Ukraina! poświęcony twórczości ukraińskich filmowców...
Audio
  • Film polski na Litwie, film ukraiński w Polsce (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

W dniach 4-14 listopada br. odbywa się jeden z największych festiwali filmowych na Litwie – Europejskie Forum Filmowe Scanorama. W tym roku Instytut Polski w Wilnie nawiązał współpracę z organizatorami Scanoramy, aby w jej ramach przedstawić bogaty program polski, kontynuując tym samym wspaniałą tradycję polskiego festiwalu filmowego.

Podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Scanoramie zostanie pokazanych dziesięć polskich filmów. Projekcje odbędą się w aż sześciu miastach na Litwie – Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach, Możejkach i Solecznikach. Na program złożą się najnowsze polskie filmy fabularne. Dodatkowo zostanie zorganizowany seans upamiętniający Rok Lema (film „Przekładaniec” w reż. Andrzeja Wajdy z roku 1968). Z kolei młodzi widzowie będą mogli zobaczyć dalszą część przygód bohaterów popularnego filmu „Tarapaty”. Otwarcie Festiwalu Filmu Polskiego w Scanoramie zaplanowane jest na 7 listopada 2021 (relacja Kamila Zalewskiego); 

2) W audycji poznaliśmy też transgraniczną ścieżkę rowerową VeloFort. To projekt, który ma na celu zbadanie transgranicznego charakteru Twierdzy Brzeskiej. Twierdza Brzeska zasłynęła przede wszystkim jako Twierdza-Bohater z powodu jej znaczenia obronnego w czasie II wojny światowej. Jednak sama budowla ma znacznie dłuższą historię tworzenia fortyfikacji i ich modernizacji. Forty twierdzy są to część sprzed I wojny światowej, są one rozmieszczone na terytorium Brześcia (Białorusi) i Terespola (Polski). O projekcie, trasie rowerowej i aplikacji mobilnej opowiedzieli organizatorzy projektu VeloFort Aleksandra Zińczuk z Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej, Alina Derewianko z Fundacji Rozwoju Twierdzy Brzeskiej oraz przedstawiciele gminy Terespol.

3) Zaprosiliśmy Państwa również na kolejną edycję Ukraina! Festiwal Filmowy, który w tym roku zagości w wielu polskich miastach. Ostatnie pięć lat to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programie pięciu edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncerty oraz wystawy. Na festiwal zaprosiła jego dyrektorka Beata Bierońska-Lach.


***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 6.10.2021

Godzina emisji: 18.10