Białoruś w soczewce na Festiwalu Bulbamovie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 10:45
Warszawski festiwal Bulbamovie został powołany w 2011 roku po brutalnie stłumionych protestach powyborczych w 2010 roku. Oprócz prezentacji białoruskiej kinematografii festiwal postanowił wesprzeć młodych białoruskich filmowców, którzy w tamtym okresie nie mieli miejsca do prezentacji twórczości w swoim kraju. 
Kadr z filmu Umarłam kiedy spałaś
Kadr z filmu "Umarłam kiedy spałaś"Foto: Bulbamovie Festiwal

Teraz wraca po czterech latach. Co chce pokazać? O tym opowie dyrektor i pomysłodawca wydarzenia reżyser Janusz Gawryluk.

Polacy na Litwie tradycyjnie Święto Niepodległości uczcili na wileńskim cmentarzu Na Rossie. Znajduje się tam mauzoleum, gdzie od 1936 roku spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to miejsce, w którym odbywa się większość najważniejszych, polskich wydarzeń patriotycznych w Wilnie. Wileńszczyzna, która ostatecznie znalazła się w granicach Polski w 1922 roku pełna jest śladów marszałka Piłsudskiego. 

We Lwowie uczczono polskie Święto Niepodległości. Pierwsza część uroczystości odbyła się w Bazylice Metropolitalnej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Żołnierze polskiej grupy zadaniowej, stacjonujący na poligonie w Jaworowie koło Lwowa, wspólnie z polskimi dyplomatami i członkami Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie złożyli kwiaty również przy pomnikach lotników amerykańskich i Francuzów, poległych w obronie Polski. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odwiedzili też groby polskich parlamentarzystów, spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim. 

***

Na audycję Z muzyką po Kresach w sobotę (13.11) o godz. 18.10 zaprasza Aleksandra Tykarska.