Pamięci ofiar Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:00
W audycji wspominać będziemy Wielki Głód – tragedię lat 20., 30. i 40. na Ukrainie. Ostatnia sobota listopada to Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu. Hołodomor dotknął milionów, szczególnie dzieci i starców. W latach 1932-1933 dziennie umierało 25 tysięcy osób.
Pomnik upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Pomnik upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.Foto: Shutterstock/rospoint

Do dziś świat niewiele wie o tym ludobójstwie ludności ukraińskiej. W audycji o tej tragedii opowiedzą świadkowie Wielkiego Głodu. Są to archiwalne nagrania z Żytomierszczyzny, dokonane w 1995 roku przez dziennikarzy Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Historię rodzinną opowie również ukraiński historyk, dziennikarz Roman Kabaczij.

Do tego rozmowa z białoruskim dziennikarzem, pisarzem Oleksijem Dzikawickim, pochodzącym z Pińska na białoruskim Polesiu. Niedawno ukazała się jego książka „Ońde” («Оньдэ») poświęcona poleskiej krainie, kulturze, w której się wychował i która go ukształtowała. Książka jest napisana w gwarze poleskiej, tak, jak do dziś rozmawiają ludzie, mieszkający na Polesiu – białoruskim czy ukraińskim. Są w niej zapisane historie z życia, przysłowia, tradycje, życie codzienne, a także wiersze Oleksija Dzikawieckiego w gwarze poleskiej. Do zdobycia egzemplarz książki „Ońde”.

***

Na audycję Z muzyką po Kresach w sobotę (27.11) o godz. 18.10 zaprasza Aleksandra Tykarska.