X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czego uczy nas historia?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:12
Gościem audycji był Piotr Niwiński historyk, publicysta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w historii najnowszej, w tym historii polskiego podziemia czasów II wojny światowej na terenie Generalnej Guberni, ale i  ziem polskich wcielonych do III Rzeszy. Autor ponad 100 publikacji, m.in. "Okręg Wileński AK 1944 - 1948", "Żołnierze wyklęci", "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956". 
Audio
  • Czego uczy nas historia? (Wieczór z historią/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Gość audycji w rozmowie z Lechem Makowieckim zdradził, czym zafascynowała go historia, że poświęcił jej swoje życie. - Z historią byłem "za pan brat" zawsze. Pierwszą książką, jaką przeczytałem były "Dymy nad Birkenau". Na niej się podobnież uczyłem czytać i była to dla mnie pasjonująca lektura. Historia to pasja, którą gdzieś człowiek w pewnym momencie zaczyna rozwijać i udało mi się to zrobić - powiedział Piotr Niwiński. 

Piotr Niwiński zaznaczył, że historia uczy nas życia, funkcjonowania w społeczeństwie, daje nam pewne wzorce, pokazuje zasady postępowań i do tego jest przepiękną nauką. - Kiedy pracowałem w liceum czy w szkole podstawowej walczyłem o "duszę uczniów" z matematykiem, geografem czy nauczycielką z języka polskiego. Uznałem wtedy, że nie warto ładować w dzieci dużej wiedzy encyklopedycznej. (...) Wydaje mi się, że w jakiś sposób wygrywałem tą walkę z innymi nauczycielami. Ta historia była dla innych uczniów pasjonująca - stwierdził. 

Czy szukając informacji historycznych warto korzystać z internetu? - Często przeglądając internet łapię się na tym, że akceptuję oczywiste nieprawdy, kłamstwa, które tam się znajdują. Dzisiejsze młode pokolenie jest wychowane na internecie, w związku z tym my możemy stworzyć tylko nisze, gdzie młodzi ludzie mogą trafić - zaznaczył historyk. 

Czy obrazkowe postrzeganie historii jest pomocne? Jaki jest stosunek Piotra Niwińskiego do historii wyniesionej z domu? Co gość audycji powiedział o walkach Kaszubów z Niemcami i o "Gryfie Pomorskim"? 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania z audycji. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią 

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: prof. Piotr Niwiński (historyk) 

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 23.10

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW: łączymy kilka pokoleń Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:38
- Festiwal stał się nie tylko opowieścią o polskiej drodze do wolności, ale również krajów Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dlaczego warto pojechać do Gdyni pod koniec września?
rozwiń zwiń