Emilian Kamiński o historii i wielkim patriotyzmie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 23:10
Aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz. Miłośnik "Trylogii" i historii Polski. Założyciel Teatru Kamienica, gdzie realizowane są projekty artystyczne odwołujące się do ważnych dla naszego kraju rocznic (w tym Powstania Warszawskiego).  
Audio
  • Emilian Kamiński o swoim zainteresowaniu historią i wielkim patriotyzmie (Wieczór z historią/Jedynka)
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Polskie Radio

Miałem takie poglądy antykomunistyczne, więc ciężko mi było żyć w rzeczywistości PRL-owskiej i dawałem temu wyraz. Dlaczego nie można mówić o Katyniu czy Powstaniu Warszawskim, a dlaczego trzeba było mówić, że przyjaźnimy się ze Związkiem Radzieckim? To spowodowało, że zacząłem się interesować historią - mówił na antenie radiowej Jedynki Emilian Kamiński. 

Niepolityczny Teatr 

Teatr Kamienica jest prywatnym teatrem dramatycznym założony i prowadzony przez Emiliana Kamińskiego oraz jego żonę Justynę Sieńczyłło. Od początku swojego istnienia wspiera i organizuje samodzielnie liczne akcje dobroczynne. Jest również miejscem, gdzie realizowane są projekty artystyczne odwołujące się do historii Polski. Gość audycji podkreślał, że teatr to nie jest miejsce na politykę i stara się jej nie poruszać w swoich spektaklach. - Tej polityki jest dużo wszędzie. Wydaje mi się, że teatr powinien być takim miejscem, który jest od tego wolny. W spektaklach, których teksty adaptuje moi bohaterowie stykają się z rzeczywistością, ale nigdy w żadnym spektaklu nie daje żadnych deklaracji - dodał. 

Najbardziej warszawski wśród teatrów 

Aktor w rozmowie z Lechem Makowieckim podkreślił, że poprzez teatr, bardzo wiele robi dla swojego miasta - dla Warszawy. - To jest najbardziej warszawski teatr wśród warszawskich teatrów. Robimy wiele rzeczy, jeżeli chodzi o spektakle, ale jest wiele społecznych aspektów tj. makieta starej Warszawy, dzieło sztuki. Ludzie przyjeżdżają z daleka, żeby to zobaczyć - dopowiadał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Emilian Kamiński (aktor, założyciel Teatru Kamienica) 

Data emisji: 9.12.2019 r.

Godzina emisji: 23.10

ans