Historyk: w czasach PRL historia żołnierzy NSZ była fałszowana

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 11:18
Karol Wołek działa na rzecz upowszechniania wiedzy o żołnierzach NSZ. Podkreśla, że formacja ta był zwalczana zarówno przez Niemców, jak również później przez Sowietów.
Audio
  • Historia Narodowych Sił Zbrojnych (Wieczór z historią/Jedynka)
Oddział Narodowych Sił Zbrojnych
Oddział Narodowych Sił ZbrojnychFoto: IPN

Karol Wołek jest prezesem Zarządu Głównego Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wyjaśnia, co związek robi.

- Pomagamy kombatantom na terenie Polski, ale i poza granicami kraju, upamiętniamy ważne rocznice dla podziemia niepodległościowego, głównie dla Narodowych Sił Zbrojnych, dbamy o pomniki - mówi. Zastrzega, że ta działalność jest prowadzona pro publico bono.

Przekonuje, że NSZ miały tylko jeden cel - walkę z okupantem niezależnie od tego, kto nim był. Dlatego przez Niemców formacja ta była uważana za najbardziej antyniemiecką, a przez komunistów za najbardziej antykomunistyczną. To NSZ w czasie wojny propagowała koncepcję granicy z Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej, która później została wykonana przez Stalina.

Mało kto wie, że NSZ miały bardzo skuteczny wywiad. Tak skuteczny, że Niemcy do jego zwalczania powołali specjalną jednostkę.

Posłuchaj całej audycji o historii narodowych Sił Zbrojnych

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Karol Wołek (historyk, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych)

Data emisji: 23.12.2019 r.

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

Antoni "Bohun" Szacki - dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 05:45
Z wojskiem związał się jeszcze w okresie międzywojennym. Nieprzejednany w walce z dwoma wrogami Polski, za których uważał Niemców i Sowietów. Po II wojnie światowej komunistyczne władze PRL bezskutecznie starały się o jego ekstradycję z Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Por. Mieczysław Cybulski: do NZS przystąpiłem z entuzjazmem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 18:42
- Takie były nastroje, istniała wiedza o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich, do Narodowych Sił Zbrojnych przystąpiłem z entuzjazmem - mówił w Polskim Radiu 24 por. Mieczysław Cybulski ps. Ostry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walczyli o wolność Ojczyzny". 75 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 14:30
Msza św. w intencji poległych oraz żyjących żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którą odprawiono w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, rozpoczęła obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
rozwiń zwiń