X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk: w czasach PRL historia żołnierzy NSZ była fałszowana

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 11:18
Karol Wołek działa na rzecz upowszechniania wiedzy o żołnierzach NSZ. Podkreśla, że formacja ta był zwalczana zarówno przez Niemców, jak również później przez Sowietów.
Audio
  • Historia Narodowych Sił Zbrojnych (Wieczór z historią/Jedynka)
Oddział Narodowych Sił Zbrojnych
Oddział Narodowych Sił ZbrojnychFoto: IPN

Karol Wołek jest prezesem Zarządu Głównego Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wyjaśnia, co związek robi.

- Pomagamy kombatantom na terenie Polski, ale i poza granicami kraju, upamiętniamy ważne rocznice dla podziemia niepodległościowego, głównie dla Narodowych Sił Zbrojnych, dbamy o pomniki - mówi. Zastrzega, że ta działalność jest prowadzona pro publico bono.

Przekonuje, że NSZ miały tylko jeden cel - walkę z okupantem niezależnie od tego, kto nim był. Dlatego przez Niemców formacja ta była uważana za najbardziej antyniemiecką, a przez komunistów za najbardziej antykomunistyczną. To NSZ w czasie wojny propagowała koncepcję granicy z Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej, która później została wykonana przez Stalina.

Mało kto wie, że NSZ miały bardzo skuteczny wywiad. Tak skuteczny, że Niemcy do jego zwalczania powołali specjalną jednostkę.

Posłuchaj całej audycji o historii narodowych Sił Zbrojnych

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Karol Wołek (historyk, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych)

Data emisji: 23.12.2019 r.

Godzina emisji: 23.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni "Bohun" Szacki - dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 08:30
Z wojskiem związał się jeszcze w okresie międzywojennym. Nieprzejednany w walce z dwoma wrogami Polski, za których uważał Niemców i Sowietów. Po II wojnie światowej komunistyczne władze PRL bezskutecznie starały się o jego ekstradycję z Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Por. Mieczysław Cybulski: do NZS przystąpiłem z entuzjazmem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 18:42
- Takie były nastroje, istniała wiedza o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich, do Narodowych Sił Zbrojnych przystąpiłem z entuzjazmem - mówił w Polskim Radiu 24 por. Mieczysław Cybulski ps. Ostry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walczyli o wolność Ojczyzny". 75 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 14:30
Msza św. w intencji poległych oraz żyjących żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którą odprawiono w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, rozpoczęła obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
rozwiń zwiń