Wiersze Adama Mickiewicza prezentowane pod postacią przebojowych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:19
Lach Makowiecki, autor cyklu audycji Wieczór z historią uważa, że muzyka bardzo pomaga w percepcji wierszy naszego wieszcza. - Po charakterze muzyki od razu wiem, że "Inwokacja" jest modlitwą do Matki Bożej Ostrobramskiej o szczęśliwy powrót do kraju - wyjaśnia.
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza Mickiewicz na Judahu Skale
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza "Mickiewicz na Judahu Skale"Foto: Biblioteka Narodowa, domena publiczna (polona.org)

Przypomina, że pierwszy nakład "Pana Tadeusza" w liczbie 3 tysięcy rozchodził się bardzo długo, a Polacy nie rzucili się masowo kupować tę książkę. Dopiero "Latarnik" Henryka Sienkiewicz rozpropagował księgę. - Od twej pory rozchodzi się jak przysłowiowe świeże bułeczki - mówi autor audycji.

Posłuchaj

44:48 2020_11_09 23_05_20_PR1_wieczor_z_historia.mp3 Wiersze Adama Mickiewicza jako przebojowe piosenki (Wieczór z historią/Jedynka)

Współcześni czytelnicy zarzucają Mickiewiczowi, że pisał Litwo, a nie Polsko. Litwini z kolei mają pretensje, że "Pan Tadeusz" został napisany po polsku, a nie po litewsku. Obie strony zapominają, że w czasie, kiedy wieszcz pisał swe dzieło Polska i Litwa były jednością, pod rosyjskim zaborem zresztą.

Okładka wydawnictwa "Sonety krymskie" Napiórkowski/Mickiewicz Okładka wydawnictwa "Sonety krymskie" Napiórkowski/Mickiewicz

Adam Mickiewicz pisał też bajki z morałem, które przemycały wolnościowe idee. W czasie pobytu w Szwajcarii powstały zaś liryki lozańskie, do których autor nie przykładał wielkiej wagi, wydane już po jego śmierci.

Posłuchaj całej audycji, w której piosenki do wierszy Adama Mickiewicza śpiewają: Lech Makowiecki, Bożena Makowiecka i zespół Zajazd, Stanisław Klawe, Piotr Gąssowski, Robert Rozmus, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Marek Grechuta i zespół Anawa, Czesław Niemen.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 9.11.2020

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

Polskie piosenki o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 08:27
Tym razem w "Wieczorze z historią" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wybranych piosenek odwołujących się do słowa "rodzina" oraz wartości z nią związanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
rozwiń zwiń