Muzyczny "Wieczór z historią": to, co najważniejsze dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 09:20
10 grudnia minie 75. rocznica urodzin Marka Grechuty - piosenkarza, poety, kompozytora i malarza, z wykształcenia architekta. W oparciu o twórczość artysty, w audycji mówiliśmy o najważniejszych pojęciach dla Polaków, jakimi są m.in.: miłość, życie, człowiek, Ojczyzna, wolność, władza, prawo, praca, wiedza, solidarność, sztuka...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DenisProduction.com

Posłuchaj
46:18 _PR1_AAC 2020_11_23-23-05-30.mp3 Pojęcia najważniejsze dla Polaków (Wieczór z historią/Jedynka)

Czytaj też
flaga_polska_shutter_1200_Tatoh.jpg
Edukacja poprzez patriotyczne piosenki

Uznawany za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej, wykorzystywał często elementy rocka, jazz-rocka i rocka progresywnego, szczególnie w początkowym okresie twórczości. W "Wieczorze z historią" przypomnieliśmy najstarsze utwory artysty.

***

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Pochodził z mieszczańskiej zamojskiej rodziny. Od dziecka pociągała go poezja i muzyka, ale studiował zapewniającą konkretny zawód architekturę. Podczas studiów w Krakowie wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa. Wtedy też powstały najbardziej znane poetyckie teksty, wpisane w aranżacje wykorzystujące instrumentarium typowe dla muzyki klasycznej.

W 1970 roku ukazał się pierwszy album Grechuty, a "Korowód" - jedna z najważniejszych płyt Grechuty - wyszedł w 1971 roku. W tym samym czasie wraz z Kantym Pawluśkiewiczem stworzyli "Szaloną lokomotywę" - spektakl muzyczny oparty na dziełach Witkacego, niezwykle popularny na wielu scenach polskich teatrów. Utwór "Hop, szklankę piwa" przyniósł Markowi Grechucie Grand Prix festiwalu piosenki polskiej w Opolu.

Czytaj też:


Artysta tworzył muzykę filmową i ilustrował muzycznie widowiska teatralne, poświęcone poetom – od Kochanowskiego przez Juliusza Słowackiego do Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Bolesława Leśmiana i Kazimierza Wierzyńskiego. Związany z Piwnicą pod Baranami koncertował w Polsce i na świecie: Europie, USA, Kanadzie Australii.

Po wyciszeniu artystycznym latach 80. na scenę powrócił w 1989 roku. Współpracował także z młodym pokoleniem – wspólnie z wspólnie z zespołem Myslowitz nagrał utwór "Kraków". Ostatnią płytą Grechuty z premierowym materiałem były "Niezwykłe miejsca" (2004), gdzie znalazły się piosenki poświęcone miejscom, które go oczarowały.

Marek Grechuta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, 9 października 2006 roku w Krakowie. Uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2005 roku. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 23.06

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Wieczór z utworami patriotyczno-historycznymi

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:26
W ramach audycji "Wieczór z historią" można było wysłuchać: "Pieśni Filaretów" (Bożena i Lech Makowieccy), "Ballady o szabli" i "Dziadka" (Paweł Orkisz), "Morawskiego" (Jacek Kowalski), "Babci ze Lwowa" i "Polskiej jazdy" (Maciej Wróblewski), "Co nas nie zabije, to nas wzmocni" (Maciej Wróblewski i Marek Gaszyński) i "Płonę dla Ciebie" (Horytnica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie piosenki o wolności

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:14
Wśród wykonawców: Teresa Haremza, Andrzej Kołakowski, Marek Grechuta, Jan Kondrak, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Tadek Polkowski, Paweł Orkisz, Basti.
rozwiń zwiń