"Wieczór z historią": Powstanie styczniowe w utworach muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:11
W audycji "Wieczór z historią" przedstawiliśmy współczesne aranżacje pieśni powstańczych oraz utwory napisane aktualnie. 
Widok na odnowione kwatery powstańców styczniowych
Widok na odnowione kwatery powstańców styczniowychFoto: Waldek Sosnowski/Forum

158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło powstanie styczniowe, największy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków. Zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wzywał on naród do powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odpowiedzi sześć tysięcy powstańców zaatakowało carskie garnizony w Królestwie Polskim.
Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865 roku. Ostatni oddział partyzancki księdza Stanisława Brzóski, działający na Podlasiu, został rozbity w kwietniu 1865 roku.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Jego bilans był tragiczny - około 20 tysięcy powstańców poległych w walkach, około tysiąca straconych przez Rosjan i 38 tysięcy zesłanych na Syberię. Spacyfikowano wiele miast, w tym Wilno. Na Litwie zginęło 10 tysięcy przedstawicieli szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tysięcy.


Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje. Władze carskie przeprowadziły między innymi konfiskatę majątków szlacheckich i kasację klasztorów w Królestwie Polskim. Wprowadzono wysokie kontrybucje, niszczono dobra kultury, rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.


Czytaj też:

W "Wieczorze z historią" przypominamy najciekawsze utwory (przeważnie z nurtu podziemnego, ale nie tylko) opisujące tamte dramatyczne dla Polski i Polaków chwile. Zapraszamy do słuchania:


Posłuchaj
46:15 2021_01_25 23_05_46_PR1_Wieczór_z_historią.mp3 "Wieczór z historią": Powstanie styczniowe w utworach muzycznych (Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/IAR/ans

Czytaj także

Wieczór z utworami patriotyczno-historycznymi

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:26
W ramach audycji "Wieczór z historią" można było wysłuchać: "Pieśni Filaretów" (Bożena i Lech Makowieccy), "Ballady o szabli" i "Dziadka" (Paweł Orkisz), "Morawskiego" (Jacek Kowalski), "Babci ze Lwowa" i "Polskiej jazdy" (Maciej Wróblewski), "Co nas nie zabije, to nas wzmocni" (Maciej Wróblewski i Marek Gaszyński) i "Płonę dla Ciebie" (Horytnica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie piosenki o wolności

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:14
Wśród wykonawców: Teresa Haremza, Andrzej Kołakowski, Marek Grechuta, Jan Kondrak, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Tadek Polkowski, Paweł Orkisz, Basti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny "Wieczór z historią": stan wojenny w piosence

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 08:11
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony, niezgodnie z Konstytucją PRL, 13 grudnia 1981 roku na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku. 
rozwiń zwiń