Przypomina, że pierwszy nakład "Pana Tadeusza" w liczbie 3 tysięcy rozchodził się bardzo długo, a Polacy nie rzucili się masowo kupować tę książkę. Dopiero "Latarnik" Henryka Sienkiewicz rozpropagował księgę. - Od twej pory rozchodzi się jak przysłowiowe świeże bułeczki - mówi autor audycji.
Posłuchaj
44:48 2020_11_09 23_05_20_PR1_wieczor_z_historia.mp3 Wiersze Adama Mickiewicza jako przebojowe piosenki (Wieczór z historią/Jedynka)
Współcześni czytelnicy zarzucają Mickiewiczowi, że pisał Litwo, a nie Polsko. Litwini z kolei mają pretensje, że "Pan Tadeusz" został napisany po polsku, a nie po litewsku. Obie strony zapominają, że w czasie, kiedy wieszcz pisał swe dzieło Polska i Litwa były jednością, pod rosyjskim zaborem zresztą.
Okładka wydawnictwa "Sonety krymskie" Napiórkowski/Mickiewicz
Adam Mickiewicz pisał też bajki z morałem, które przemycały wolnościowe idee. W czasie pobytu w Szwajcarii powstały zaś liryki lozańskie, do których autor nie przykładał wielkiej wagi, wydane już po jego śmierci.
Posłuchaj całej audycji, w której piosenki do wierszy Adama Mickiewicza śpiewają: Lech Makowiecki, Bożena Makowiecka i zespół Zajazd, Stanisław Klawe, Piotr Gąssowski, Robert Rozmus, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Marek Grechuta i zespół Anawa, Czesław Niemen.
***
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 23.05
ag