Muzyczne wspomnienie o Katyniu i katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:20
Kwiecień kojarzy się nam, Polakom, z obchodami upamiętnienia zbrodni katyńskiej: ludobójstwa dokonanego wiosną 1940 r. na polskich oficerach - wojennych jeńcach Rosji Sowieckiej. Na rozkaz Stalina w okolicach Katynia rozstrzelano wówczas blisko 22 tysiące obywateli Polski.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Shutterstock.com / EhayDy

Katyń serwis.jpg
Katyń - zobacz serwis specjalny

Byli to w większości wyżsi oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Polskiej Policji - skoncentrowani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Egzekucji poprzez strzał z broni krótkiej w tył głowy dokonywali funkcjonariusze NKWD. Przez pół wieku lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za mord katyński. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznano, że była to "jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu".


Posłuchaj
46:36 2021_04_13 23_06_13_PR1_Wieczór_z_historią.mp3 Muzyczne wspomnienie o Katyniu i katastrofie smoleńskiej (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Katastrofa z 10.04.2010 r. samolotu rządowego TU-154, w wyniku której śmierć poniosło 96 osób oficjalnej polskiej delegacji udającej się do Smoleńska na rocznicowe obchody (z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele), ponownie zwróciła uwagę całego świata na ten rejon. Od 11 lat trwa wyjaśnianie przyczyn tego kolejnego dramatu Polaków, związanego z tym miejscem.

W audycji usłyszeliśmy współczesne pieśni, ballady i wiersze nawiązujące do obu tych tragedii,  m.in. wiersze i piosenki bardów: Lecha Makowieckiego, Andrzeja Kołakowskiego, Macieja Wróblewskiego, Norberta "Smoły" Smolińskiego, zespołów Marty Gabler i heavymetalowej "Horytnicy".

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Data emisji: 12.04.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

Niewygłoszone przemówienie Lecha Kaczyńskiego z 10.04.2010

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 05:55
– Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczpospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – chciał zapytać prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczycielki ze Smoleńska na mszy w Katyniu: łączy nas pamięć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:38
Polskę i Rosję łączy pamięć o Katyniu – powiedziały obecne na sobotnich uroczystościach w Katyniu nauczycielki Szkoły nr 8 w Smoleńsku. Uczniowie tej szkoły uczestniczą razem z młodzieżą z Polski w Marszach Pamięci w Katyniu.
rozwiń zwiń