"Wieczór z historią": śpiewana poezja Cypriana Kamila Norwida [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 07:24
W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Niedoceniany za życia, po latach trafił do panteonu polskich wieszczów. 
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Agencja Forum/PM

W "Wieczorze z historią" zaprosiliśmy do wysłuchania pieśni, ballad i piosenek opartych na tekstach Cypriana Kamila Norwida. Śpiewają m.in. Czesław Niemen, Stan Borys czy De Pres:

Posłuchaj
48:02 2021_09_28 00_11_32_PR1_Wieczor_Z_Historia.mp3 Śpiewana poezja Cypriana Kamila Norwida (Wieczór z historią/Jedynka)

 

czytaj więcej
norwid.polskieradio.jpg
Dwusetna rocznica urodzin Norwida. Serwis specjalny

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku. Był nie tylko poetą i prozaikiem epoki romantyzmu, ale także malarzem, rzeźbiarzem i filozofem. Wielu historyków literatury uznaje Norwida za jednego z najważniejszych twórców polskiego romantyzmu i uważa za "czwartego wieszcza". Inni zwracają uwagę na fakt, że dramatopisarz w programie artystycznym postulował antyromantyczną "literaturę czynu" i zaliczają jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Zapewne dlatego Norwid nie był rozumiany przez współczesnych i za życia zdołał opublikować tylko nieliczne utwory.

Sławny po śmierci

Sława przyszła 20 lat po śmierci, gdy twórczością Norwida zainteresował się Zenon Przesmycki "Miriam", który stał się pierwszym edytorem jego utworów. Pełne wydanie dzieł Norwida w 11 tomach ukazało się jednak dopiero w pierwszej połowie lat 70., za sprawą Juliusza Wiktora Gomulickiego.

W latach 70. utwory Norwida trafiły do muzyki rozrywkowej między innymi za sprawą Czesława Niemena i Wandy Warskiej.

Cyprian Kamil Norwid przeważającą część życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Zmarł 23 maja 1883 w zakładzie opiekuńczym św. Kazimierza na przedmieściach Paryża.

W 2001 roku, w 180. rocznicę urodzin poety, w Krypcie Wieszczów Narodowych na Wawelu złożono urnę z ziemią z paryskiego grobu Norwida.

czytaj też
Cyprian_Kamil_Norwid_foto.jpg
Posłuchaj Radia Norwid

Serwis specjalny poświęcony Norwidowi

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida powstał serwis specjalny portalu Polskiego Radia poświęcony twórczości i życiu poety: norwid.polskieradio.pl 

W ramach serwisu powstało również Radio Norwid, czyli kanał internetowy, w którym można odsłuchać blisko dwustu wierszy Cypriana Kamila Norwida zaśpiewanych między innymi przez Czesława Niemena, Mirosława Czyżykiewicza, Wandę Warską, Stanisława Sojkę i Natalię Sikorę.

Na stronach serwisu norwid.polskieradio.pl są też opublikowane wideo nagrania wierszy czwartego wieszcza w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów takich jak Danuta Stenka, Adam Ferency, Andrzej Mastalerz i Grzegorz Damięcki.

Sejm ogłosił rok 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 00.10

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Stanisław Lem i Cyprian Kamil Norwid - inicjatywy rocznicowe Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:08
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza, filozofa oraz futurologa Stanisława Lema i dwusetną rocznicę urodzin poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalne projekty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Samsel: aby dostrzec fenomen Norwida, trzeba na nowo spojrzeć na historię całej literatury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:16
24 września minęło 200 lat od urodzin Cypriana Kamila Norwid, jednego z najwybitniejszych poetów, artystów i myślicieli polskich. - Norwid włączył się aktywnie w spór o polskość, o nasz kompleks polski, o nasze polsko-polskie wojny - ocenia prof. Karol Samsel, polonista.
rozwiń zwiń