Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:20
W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Wojciech Kossak, Olszynka Grochowska, ok. 1931, Muzeum Narodowe w Warszawie
Wojciech Kossak, "Olszynka Grochowska", ok. 1931, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

gov.pl mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku z części przyznanej RP utworzono szkieletowe Królestwo Polskie pod protektoratem Rosji. Car Mikołaj I Romanow nie przestrzegał postanowień konstytucji: zniósł wolność prasy, wprowadził cenzurę i zakaz zgromadzeń. Rozpoczęły się masowe aresztowania członków patriotycznych stowarzyszeń, dlatego w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku do walki z opresyjnym okupantem stanęło i regularne Wojsko Polskie, i pospolite ruszenie. 


Posłuchaj
48:10 2021_11_23 00_10_42_PR1_Wieczór_z_historią.mp3 Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Emilia Plater - bohaterka powstania i pamięci Polaków 

Wśród bohaterów powstania listopadowego wyróżniała się kobieta - kapitan WP - hrabianka Emilia Plater. Była jedną z pierwszych inicjatorek samodzielnego powstania na Litwie. Jako kobieta nie została jednak dopuszczona do narad komitetu kierującego w Wilnie. Podjęła sama próbę zdobycia Dyneburga.

Można by rzec: Emila Plater to ówczesna feministka, oddana sprawie polskiej, która równouprawnienie (i miejsce w panteonie narodowych bohaterów) wywalczyła sobie szablą! 

Ponadto w audycji: 

1 grudnia rozpoczyna działalność Muzeum Dzieci Polskich, dokumentujące zbrodnie popełnione w tym "Auschwitz dla małych Polaków".

Nowe muzeum będzie miejscem upamiętnienia dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W czasie II wojny światowej w getcie przy ul. Przemysłowej w Łodzi Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny dla nieletnich, do którego trafiały nie tylko sieroty, ale również dzieci wyłapywane na ulicach. Strażnicy obozowi terrorem i biciem zmuszali te dzieci do ciężkiej pracy. 

W audycji można było usłyszeć ballady i pieśni poświęcone powstaniu listopadowemu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 23.11.2021 r. 

Godzina emisji: 0.10 

ans 

Czytaj także

Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczysta msza święta uczci pamięć poległych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 02:38
W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń