Muzyczny hołd dla bohaterów roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 00:10
Rok 2022 ogłoszono m.in.: Rokiem Marii Konopnickiej (180. rocznica urodzin), Wandy Rutkiewicz (30. rocznica jej tragicznej śmierci), Ignacego Łukasiewicza (dwusetna rocznica urodzin), Józefa Mackiewicza (120. rocznica urodzin), Józefa Wybickiego (dwusetna rocznica śmierci, 275. rocznica urodzin), wreszcie Rokiem Romantyzmu Polskiego (200 lat od pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza). 
Lech Makowiecki
Lech MakowieckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Oprócz tych oficjalnie celebrowanych uroczystości państwowych istnieje również wiele innych okrągłych jubileuszy wartych odnotowania, choćby 80. rocznica debiutu poetyckiego Tadeusza Gajcego, zbiegająca się z powstaniem Narodowych Sił Zbrojnych.

Trudno uhonorować w jednej audycji wszystkich patronów 2022 roku, ale -  wytyczając kierunki działań na cały bieżący rok - dedykowaliśmy kilku z nich stosowne ballady, piosenki i pieśni. I tak w "Wieczorze z historią" zaśpiewali: Justyna Zarembska z chórem Centrum Sztuki Wokalnej, bardowie: Jacek Kowalski, Paweł Orkisz, Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, Piotr Kajetan Matczak, country’owiec Andrzej Trojak, rockman Norbert "Smoła" Smoliński z zespołem "Contra Mundum", a także metalowa "Horytnica" i folkowy "Zayazd".

Można było posłuchać m.in. utworów: "Sen", "Rota", "Jesteśmy Polakami", "Deja vu", "Epilog przed snem", "Epitafium", "Prometeon", "A gdy na wojenkę", "Sanktuarium konsumizmu", "Pieśń o młodych orłach", "Śląski rycerz".

***

Lech Makowiecki: dla mnie historia jawi się jako sensacyjny film kostiumowy, tworzony według scenariusza pisanego przez samo życie. To niezwykle prawdziwa i atrakcyjna opowieść.

Dlatego do audycji "Wieczór z historią" zapraszam (oprócz ekspertów i świadków historii) ludzi sztuki, tworzących dla Polaków i o Polsce: autorów, reżyserów, malarzy, muzyków itd. I staram się zarazić słuchaczy ich pasją. Nasze rozmowy ubarwiają patriotyczno-historyczne piosenki wykonawców ukierunkowanych na tradycję i rodzime wartości. Rozrzut stylistyczny jest ogromny: od ballad bardów, przez folk, pop, rock, po patriotyczny rap.

Posłuchaj
48:01 2022_01_11 00_10_46_PR1_wieczór_z_historią.mp3 Patriotyczne piosenki na 2022 rok (Wieczór z historią/Jedynka)

Słuchaj także:

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 11.01.2022 r.

Godzina emisji: 0.10 

ag

Czytaj także

Piosenki o zwycięskich zmaganiach Polaków [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 00:10
W pamięci mamy zakodowane trzy najważniejsze, wygrane przez Polaków bitwy: pod Grunwaldem (1410, Jagiełło), Wiedniem (1683, Sobieski) i Warszawą (1920, Piłsudski). Ale zwycięskich wiktorii w polskiej historii było zdecydowanie więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:20
W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
rozwiń zwiń