Majowe rocznice. Witold Pilecki, Jan Paweł II i Norwid

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 10:25
W audycji "Wieczór z historią" prezentowaliśmy pieśni, songi i ballady związane z majowymi rocznicami ważnymi dla Polski, m.in. urodzin Jana Pawła II, zamachu na papieża, zamordowania rtm. Witolda Pileckiego przez funkcjonariuszy UB czy rocznicą śmierci Cypriana Kamila Norwida. 
75 lat temu został aresztowany przez bezpiekę rotmistrz Witold Pilecki
75 lat temu został aresztowany przez bezpiekę rotmistrz Witold PileckiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz został zatrzymany prawdopodobnie 8 maja 1947 w mieszkaniu Heleny i Makarego Sieradzkich przy ulicy Pańskiej w Warszawie. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy UB, m.in. przez jednego z najokrutniejszych śledczych - Eugeniusza Chimczaka. Został skazany na karę śmierci, stracony w 1948 roku. 

Rotmistrz Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995 r.). 

Rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II 

13 maja 1981 r. na placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na życie Jana Pawła II, do którego strzelał Turek Mehmet Ali Agca. Papież został postrzelony w ręce i w brzuch. Ciężko rannego natychmiast przewieziono do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji, podczas której lekarze walczyli o jego życie.

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja.

[źródło: Instytut Pamięci Narodowej]

Zamach miał miejsce na tydzień przed 61. urodzinami Karola Wojtyły (20.05).


Posłuchaj
45:13 022_05_10 00_11_08_PR1_Wieczor_z_historią.mp3 Majowe rocznice (Wieczór z historią/Jedynka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 10.05.2022 r. 

Godzina emisji: 0.11

ans/pg