Muzyczne spotkanie z Ewą Rubinstein oraz archiwalna rozmowa z Arturem Rubinsteinem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:40
Ewa Rubinstein jest córką Anieli z Młynarskich i Artura Rubinsteinów. Była honorowym gościem zakończonego 19 października VI Rubinstein Piano Festival w Łodzi. 
Audio
  • Muzyczne spotkanie z Ewą Rubinstein. Część 1 (Muzyczne spotkania/Jedynka)
  • Muzyczne spotkanie z Ewą Rubinstein. Część 2 (Muzyczne spotkania/Jedynka)
Ewa Rubinstein
Ewa RubinsteinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Adamowi Rozlachowi opowiedziała m.in. o domach w Kalifornii i w Nowym Jorku, o roli matki Anieli w rozwoju kariery ojca, o swoich artystycznych zainteresowaniach (balet, teatr, fotografika) a także o wielkich przyjaciołach domu Rubinsteinów jakim był m.in. Gregor Piatigorski.  

Jak to się stało, że chociaż miała urodzić się w Warszawie, urodziła się w Buenos Aires? Jak mówiła do Karola Szymanowskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

W audycji usłyszeliśmy także archiwalne, solowe nagrania Mistrza Rubinsteina dzieł Chopina oraz nagrania zespołu zwanego Triem Miliona Dolarów: Heifetz - Piatigorski - Rubinstein a także skrzypcowego Poloneza Dziadka Pani Ewy - Emila Młynarskiego - skrzypka, dyrygenta i kompozytora, w wykonaniu Zuzanny Budzyńskiej i Szymona Ogryzka.

***

W drugiej części audycji także archiwalna rozmowa z Arturem Rubinsteinem z 1966 roku. 

***

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadzi: Adam Rozlach 

Goście: Ewa Rubinstein

Data emisji: 24.10.2019; 7.11.2019

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

Artur Rubinstein w chopinowskich nagraniach z lat 30. XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 14:40
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty Artur Rubinstein wystąpił ponad 6 tysięcy razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa oraz Szymanowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

On musiał być ciągle w centrum uwagi. Ona zawsze była u jego boku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 11:50
Ich małżeństwo trwało pół wieku, doczekali się czwórki dzieci, zjeździli cały świat, obracali się wśród największych osobistości, ale ich związek nie był wyłącznie bajką. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z Ulą Ryciak, autorką książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów".
rozwiń zwiń