Znana i mniej znana twórczość Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 11:04
Pod koniec kwietnia obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy - wybitnego kompozytora, twórcy muzyki filmowej. Krzysztof Komeda, chociaż nie lubił, pisał piosenki... znane jak i niemalże całkowicie nieznane. 
Audio
  • Znana i nieznana twórczość Krzysztofa Komedy. Część 1 (Muzyczne spotkania/Jedynka)
  • Znana i nieznana twórczość Krzysztofa Komedy. Część 2 (Muzyczne spotkania/Jedynka)
Jazz-Meister Krzysztof Komeda
Jazz-Meister Krzysztof KomedaFoto: PAP/CAF - ARCHIWUM

- Krzysztof Komeda jest znany przede wszystkim z twórczości teatralnej. Opisuje muzyką teatr, film, obrazy. Piosenki były takimi trochę niechcianymi dziećmi, bo nie poważał - jak to się mówi - tej krótkiej formy muzycznej, literackiej również. W wyjątkowych wypadkach te utwory powstawały - mówi w audycji "Muzyczne spotkania" znawca muzyki Krzysztofa Komedy Janusz Szrom.

- Za jego życia powstało 11 utworów słowno-muzycznych. My w naszej powszechnej świadomości społecznej znamy może z cztery tytuły jak np. "Nim wstanie dzień" do tekstu Agnieszki Osieckiej - dodaje. 


Youtube/Begemot949


Janusz Szrom pracuje nad książką "Krzysztof Komeda Song Book", która niedługo się ukaże. 

Zapraszamy do wysłuchania całej, składającej się z dwóch części audycji, pełnej muzyki Krzysztofa Komedy. Więcej w dołączonych nagraniach. 

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Janusz Szrom (wokalista, znawca muzyki Krzysztofa Komedy)

Data emisji: 31.10.2019; 14.11.2019

Godzina emisji: 23.05; 

kh

Czytaj także

L. Ledoff o muzyce K. Komedy: słowiańska i trochę mroczna

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:45
- Grając Krzysztofa Komedę, chyba więcej wiem o sobie i kim jestem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Lena Ledoff, która wspólnie z Adamem Rymarzem przypomina twórczość znanego na całym świecie kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. W tym roku mija 50 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń