Mariusz Patyra: bisy dla artysty kojarzą się z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:18
Słynny skrzypek opowiada o swej płycie "No.24", na która składają się utwory bardzo często grane przez artystę na bis. W ocenie prowadzącego audycje Pawła Sztompke dobór repertuaru na płytę ukazuje niezwykłą wrażliwość artysty, kunszt wirtuozerii oraz radość gry, które pozostawia z pewnością niezapomniane wrażenie na słuchaczach. Płyta została nagrana z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva.
Audio
  • Mariusz Patyra o płycie "No.24" (Muzyczne spotkania/Jedynka)
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. Paganiniego
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. PaganiniegoFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Ta płyta jest uwieńczeniem współpracy Mariusza Patyry z Krzysztofem Herdzinem i zespołem Sinfonia Viva. - Kilka lat temu kiedy poznaliśmy się z Krzyśkiem zaproponował, żebym wybrał utwory, które lubię i dobrze się z nimi czuje na scenie, a one je zaaranżuje - wspomina muzyk. Z tego narodził się program koncertów, z którymi Mariusz Patyra z towarzyszeniem Sinfonii Vivy pod batutą Krzysztofa Herdzina występował w wielu miastach.

Na płycie są m.in Nocturn cis moll Fryderyka Chopina i tango Azora Piazzolli zagrane na skrzypcach. Mariusz Patyra jest jedynym Polakiem, który zwyciężył w prestiżowym konkursie "Premio Niccolo Paganini" (2001 r. Genua, Włochy).

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Mariusz Patyra

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 23.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brzmienie szalonych skrzypiec Stradivariego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 17:13
Skrzypce mają już imię "Polonia" nadane 4.12.2018 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet. Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny jubileusz Vadima Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 17:13
We wtorek 21 maja światowej sławy skrzypek Vadim Brodski będzie obchodził urodziny. Jubileusz spędzi w jednym z klubów jazzowych w Warszawie w towarzystwie muzyków i wieczór będzie również muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Patyra: grałem na skrzypcach Paganiniego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:05
Bohaterem dwóch audycji z cyklu "Mój świat dźwięków" był Mariusz Patyra - skrzypek, student Akademii Muzycznej w Warszawie, Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, Accademia Walter Stauffer w Cremonie. W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui. Grał tam na skrzypcach Paganiniego.
rozwiń zwiń