Spotkanie z "prześliczną wiolonczelistką" Barbarą Marcinkowską

Barbara Marcinkowska pod koniec lat 60. zagrała w radiowym nagraniu przeboju Andrzeja Zielińskiego i Wojciecha Młynarskiego oraz zespołu Skaldowie pt. "Prześliczna wiolonczelistka" doskonale nam znaną partię solową.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Furtseff
O Audycji

Barbara Marcinkowska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat, najpierw grą na fortepianie, później na wiolonczeli. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, gdzie studiowała grę na wiolonczeli w klasie Arnolda Rezlera. W czasie studiów rozpoczęła pracę jako koncertmistrz w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Była również koncertmistrzem w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W latach 1972-1981 grała w Trio Warszawskim. W 1977 roku otrzymała stypendium Rządu Francuskiego, dzięki któremu wyjechała do Paryża i przez kilka lat studiowała pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych solistów i pedagogów André Navarry (równolegle podjęła też studia malarskie na Sorbonie). Od 1977 roku koncertuje jako solistka. Zapraszana jest do udziału w festiwalach, dokonuje rejestracji płytowych na całym świecie. Jest wybitną interpretatorką dzieł współczesnych twórców.

Marcinkowska prowadzi także działalność pedagogiczną. W 1992 roku została mianowana profesorem tytularnym w Konserwatorium Narodowym w Wersalu. Jest też profesorem w Académie Internationale de Musique au Pays de George Sand au Château d'Ars koło Nohant. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest autorką książek o tematyce muzycznej. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Barbarą Marcinkowską. W audycji można też usłyszeć fragmenty dzieł Bacha, Mozarta (z Triem Warszawskim), Schuberta i Noskowskiego w jej wykonaniu. A także fragment "Threnu" Piotra Mossa i oczywiście wielki przebój Skaldów.

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadził: Adam Rozlach

Gość: Barbara Marcinkowska (wiolonczelistka, pedagog)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/culture.pl/kk

Playlista
  • Marcinkowska Barbara, - Thren (fragm.)
  • Marcinkowska Barbara, - Serenada
  • Marcinkowska Barbara, - Melodia
  • Borucińska Krystyna, Jakimowicz Julia, Marcinkowska Barbara, Trio Warszawskie, - Trio G-dur KV 564 na fortepian,skrzypce i wioloczelę - finał
  • Marcinkowska Barbara, - III Suita C-dur na wiolonczelę solo / BWV 1009 (Bouree I i II)