Włodzimierz Korcz: "mnie się parę rzeczy w życiu udało"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:22
- Jestem dumny z tego, że napisałem kilka rzeczy pół wieku temu i teraz nadal są rozpoznawalne, a niektóre z nich oklaskiwane - mówi kompozytor, odpowiadając na pytanie, z czego jest dumny. I zaznacza, że to chyba jest sukces. Ale powodów do dumy ma jeszcze kilka.
Włodzimierz Korcz
Włodzimierz KorczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

majewska alicja korcz wlodzimierz 1200x660.jpg
Majewska i Korcz. Duet chwytający za serce i ucho

Włodzimierz Korcz przyznaje, że ostatnio współpracuje z Alicją Majewską, ale w przeszłości pracował z różnymi wokalistami. - Jestem dumny, że miałem kontakt z ludźmi niezwykłymi, zarówno autorami tekstów, jak i ludźmi, którzy śpiewali to, co napisałem - mówi.


Posłuchaj
47:40 2021_01_14 23_53_22_PR1_muzyczne_spotkania.mp3 Włodzimierz Korcz jest dumny z kilku rzeczy w życiu (Muzyczne spotkania/Jedynka)

 

bajor michal_1200.jpg
"Od Kofty... do Korcza". Piosenki Michała Bajora w nowej odsłonie

Co ważniejsze w piosence - muzyka czy tekst?
Kompozytor zdradza, że co prawda nauczył się grać i pisać muzykę, ale dla niego w piosence ważniejszy jest tekst i był - jak to ujął - obłąkanym czytelnikiem literatury. - Dlatego najbardziej lubię te piosenki, w których tekst zahacza o literaturę i odjęty od muzyki też ma znaczenie - mówi.

Praca to rodzaj obłąkania
Gość Programu 1 Polskiego Radia wyznaje, że dla niego praca to przyjemność i jak ma do czego pisać, to pracuje do białego rana. - To rodzaj opętania, z którego trudno się wyzwolić - podkreśla. Jeżeli coś się uda, a potem orkiestra świetnie zagra utwór lub wokalista zaśpiewa, to dla niego jest największa radość. - Zrozumieją to tylko ludzie, którzy to robią, dla innych jest to niezrozumiałe - mówi. Żartuje, że parę razy coś tam wygrał, parę razy dostał jakąś nagrodę i był z tego dumny.

źródło: sosmusic.pl/Youtube


Przepis na poruszenie publiczności
Według Włodzimierza Korcza, żeby poruszyć widzów podczas premiery, muszą się zgrać cztery rzeczy - aranżacja, kompozycja, tekst i wykonanie. Przyznaje, że był wychowany jako muzyk klasyczny, dlatego piosenka wydawał się dla niego czymś banalnym, prostszym i łatwiejszym. Musiało minąć wiele lat, żeby zrozumiał, że dla bardzo wielu ludzi piosenka jest czymś istotnym. Dowiedział się o tym, spotykając się ze słuchaczami po koncertach. - Mówili mi, ilu ludziom moje piosenki pomogły przeżyć trudne chwile. Wiem, że to banalne, ale życie czasem jest banalne i taka piosenka może pomóc w jego odbanalnieniu - wyznaje.

Współpraca z Wojciechem Młynarskim
Włodzimierz Korcz deklaruje, że współpraca z Wojciechem Młynarskim, jak również z Jeremim Przyborą to dla niego kolejny powód do dumy. Wspólnie z Młynarskim stworzyli kilkadziesiąt piosenek, a praca z poetą nie należała do łatwych, bo on nie lubił, jak mu się coś w tekstach zmieniało. Kompozytor miał taką odwagę. Wspomina, że kiedyś napisał muzykę i odrzucił dwa albo trzy teksty. Przyjął od Młynarskiego dopiero ostatni tekst. - I co, i żyję - śmieje się. To był "wielki targ". Przyznaje, że nie wie, jak by jego kompozytorska droga się potoczyła, gdyby nie spotkał Wojciecha Młynarskiego, który mu zaufał i chciał z nim pracować.

Czytaj także:

Koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu

Włodzimierz Korcz: po 40 latach odkryłem "07 zgłoś się" na nowo

***

Tytuł audycji: Muzyczne spotkania

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Włodzimierz Korcz (kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca przebojów. Komponuje i aranżuje utwory m.in. w stylu poezji śpiewanej i muzyki dziecięcej)

Data emisji: 14.01.2021 

Godzina emisji: 23.05

ag