"Do zakochania jeden krok". Wspominamy twórczość Antoniego Kopffa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:00
Audycja "Muzyczne spotkania" poświęcona została twórczości zmarłego w zeszłym tygodniu kompozytora takich przebojów, jak "Do zakochania jeden krok" czy "Bądź moim natchnieniem" - Antoniego Kopffa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/HQuality

czytaj więcej
Antoni Kopff pap 1200.jpg
"Miał niesamowitą łatwość komponowania". Wspomnienie o Antonim Kopffie

Antonii Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Ukończył Wychowanie Muzyczne w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracował jako realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1989-1991 był wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej. 

Tworzył muzykę dla czołówki polskiej estrady, m.in. Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego czy Andrzeja Dąbrowskiego, który przez lata wykonywał jego słynny przebój "Do zakochania jeden krok".

Posłuchaj
48:47 2021_02_18 23_05_45_PR1_Muzyczne_Spotkania.mp3 Wspominamy twórczość Antoniego Kopffa (Muzyczne spotkania/Jedynka)

Wiele kompozycji Antoniego Kopffa wykonywał działający od lat 60. zespół Partita, w którego skład wchodziła przez pewien czas Alicja Majewska, a także grupa Respekt z młodą Krystyną Prońko. Napisał też ok. 80 utworów dla Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Muzyk pracował też jako producent telewizyjny, twórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Był także producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. To on w 1983 roku, jako juror Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Katowicach, odkrył popularny potem duet Universe.

Polskie Nagrania/"Do zakochania jeden krok"

***

Antoni Kopff zmarł 11 lutego w wieku 76 lat. W ostatnich latach ciężko chorował. 18 lutego w Krakowie odbył się pogrzeb tego wybitnego kompozytora i pianisty. Artysta został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim. 

***

Tytuł audycji: Muzyczne spotkania

Prowadziła: Maria Szabłowska

Data emisji: 18.02.2021 

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

Dariusz Michalski: będę pamiętał Antoniego Kopffa jako wielkiego kompozytora i rasowy talent

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:00
- Najważniejsze wydarzenie w jego karierze to skomponowanie w 1971 roku przeboju, który stał się polskim evergreenem: "Do zakochania jeden krok" - wspominał w audycji "Wybieram Dwójkę" dziennikarz muzyczny, Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Kopff. "Pisał piękne piosenki, wiele wymagał"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:00
– Zaliczam go do absolutnej czołówki kompozytorów kilku poprzednich dekad – mówi Alicja Majewska. Zmarłego w czwartek w nocy Antoniego Kopffa wspomina w Trójce również Andrzej Dąbrowski.
rozwiń zwiń