Spotkanie ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim i jego Stradivariusem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 23:05
Artysta opowiada o opublikowanym przez Warner Classics najnowszym jego osiągnięciu fonograficznym. To koncerty Piotra Czajkowskiego i Ludomira Różyckiego. Ten drugi dzięki temu nagraniu, z udziałem Royal Philharmonic Orchestra pod dyr. Grzegorza Nowaka, po blisko 70 latach odrodził się niczym Feniks z popiołów. I stąd tytuł płyty.
Janusz Wawrowski ze skrzypcami Stradivariusa
Janusz Wawrowski ze skrzypcami StradivariusaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

wawrowski janusz 1200.jpg
Janusz Wawrowski o graniu na Stradivariusie: to lepsza jakość


Janusz Wawrowski przyznaje, że zafascynowało go już poprzednie wykonanie koncertu Ludomira Różyckiego. Wspomina, że kiedy na przełomie lat 2008-2009 roku poszukiwał nut dzieł kameralnych, natknął się na zapis początku koncertu, który urywał się w drugiej połowie I części. - Gdzieś zarzuciłem te nuty - mówi. Dopiero po kilku latach podczas spotkania z Zygmuntem Rychertem, który zrekonstruował koncert, muzyk przypomniał sobie o porzuconych nutach. Porównał obie wersje i okazało się, że to ten sam utwór. Na tej podstawie koncert został odtworzony, a pierwszych 87 taktów to oryginał, w którym praktycznie nic nie zmieniono.


Posłuchaj
46:23 2021_03_18 23_05_17_PR1_muzyczne_spotkania.mp3 Rozmowa z Januszem Wawrowskim (muzyczne spotkania/Jedynka)

 


skrzypce Stradivarius 1200.jpg
Brzmienie szalonych skrzypiec Stradivariego

Koncert został napisany w 1944 roku. Nie wiadomo, jakie były wojenne i powojenne losy partytury. Janusz Wawrowski wyjaśnia, dlaczego połączył muzykę Różyckiego i Czajkowskiego.

Skrzypek opowiada o swoich pomysłach na pandemiczny czas, o planach repertuarowych na najbliższą przyszłość, o działalności pedagogicznej. Przedstawia też swojego Stradivariusa "Polonia" z 1685 r.

W warstwie muzycznej można usłyszeć I część Koncertu Różyckiego, utwory Wieniawskiego, Karłowicza oraz wolną część Koncertu Czajkowskiego w tymże najnowszym nagraniu artysty.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczne spotkania

Prowadził: Adam Rozlach

Gość: Joanna Trzeciak (pianistka)

Data emisji: 18.03.2021 

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

"Klasyczne Lato z radiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 09:44
W audycji dźwiękowa relacja z koncertu, który odbył się 14 lipca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. W programie również rozmowa z Agatą Sapiechą, założycielką Akademii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stradivarius "Polonia". Symbol przywracania dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 20:00
- Posiadanie takiego instrumentu daje prestiż, ale jest to przede wszystkim wspaniałe narzędzie w rękach artysty. Te skrzypce dają ogromne możliwości. Ich obecność w Polsce to krok w przywracaniu dziedzictwa, które utraciliśmy w czasie wojny - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń