Królowie mazurki. Spotkanie z duetem Naragonia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:00
Ich muzyka przyciąga na parkiet tysiące par. Belgijski duet Naragonia jeden z najważniejszych zespołów grających muzykę balfolkową na świecie, zagrał na właśnie wydanej płycie "Gesthouse Sessions", a niedawno gościł z Polsce na festiwalu Numinosum. 
Audio
Naragonia - Pascale Rubens i Toon Van Mierlo.
Naragonia - Pascale Rubens i Toon Van Mierlo.Foto: mat. pras.

Naragonia, czyli Toon Van Mierlo i Pascale Rubnens, to legendarny belgijski duet, jeden z najważniejszych zespołów grających muzykę balfolkową na świecie. Muzycy grają na charakterystycznych akordeonach diatonicznych.

Co to Balfolk? Ogniwo łączące czar melodii z francuskich kawiarenek i energię rockowego festiwalu! To gatunek muzyczny i rodzaj imprezy tanecznej bardzo popularne w krajach Europy, głównie we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, a także Polsce. W trakcie balfolkowych potańcówek tańczy się do granej na żywo muzyki folkowej, inspirowanej tradycjami z różnych krajów europejskich. Imprezy balfolkowe to przede wszystkim wielodniowe, ogromne festiwale organizowane latem, które przyciągają tysiące ludzi, a także regularne spotkania w miastach i miasteczkach, służące popularyzacji tańca społecznego w ogóle.

Van Mierlo i Rubens z Naragonii grają urzekające melodie, walczyki, polki, scottishe, jigi i inne kompozycje, na koncie mają kilkanaście płyt. Muzycy byli gwiazdami Festiwalu Numinosum na początku września 2021, udzielając pierwszego w historii wywiadu Polskiemu Radiu.​

- W Belgii zajmowanie się muzyką ma dość oczywisty początek: idziesz do szkoły muzycznej, a folk nie jest bardzo powszechny. Dlatego oboje zaczynaliśmy od kształcenia klasycznego, ja na oboju. Nie za bardzo mi się to podobało, bo choć kocham muzykę klasyczną, to jednak klasyczny sposób jej nauczania już mniej, a ja chciałem eksperymentować! - mówił w audycji Toon Van Mierlo, który w Polsce z Pascale był trzeci raz. Oboje swoją muzyczną karierę zaczynali od muzyki klasycznej, a dopiero w drugiej kolejności zajęli się muzyką folkową, a dokładniej: balfolkową. - To, co lubię w folku, to wolność i możliwość spotkania z innymi muzykami, tancerzami, publicznością. To muzyka o szerokich horyzontach. I ciągle, mówię tu też w imieniu Pascale, mamy okazję do poznawania świetnych muzyków, co bardzo w folku lubimy. No a oprócz tego myślę że naprawdę dobrze można grać muzykę tylko, jeśli się ją lubi.

Jego żona Pascale Rubens z koli od skrzypiec, też w szkole muzyczne, ale muzyka klasyczna nie była w jej przypadku prosto z serca. Taką jednak stałą się muzyka folkowa, którą są też przyjaciele, spotkania z ludźmi i innymi rodzajami muzyki. - To wielki świat możliwości. Miło w nim być - mówiła Pascale.

Zespół gra niemal 20 lat, powstał w 2003 roku na festiwalu Andancas w Portugalii. - To był obłędny festiwal - wspominał Toon. - Mieliśmy grać o 3 nad ranem, ale tam zawsze się ze wszystkim spóźniają, więc zaczęliśmy o 5 rano, graliśmy do siódmej, kiedy było już zupełnie jasno, ale ludzie nadal chcieli tańczyć. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy. Ani razu podczas tego festiwalu nie poszliśmy tak spać przed wschodem słońca... - opowiadał Toon, a Pascale dodała: - Mamy płytę z tym koncertem, i co zabawne, już wtedy słychać było charakterystyczne melodie i brzmienie, które gramy dziś.


Toon Van Mierlo, Aleksandra Tykarska i Pascale Rubens. Toon Van Mierlo, Aleksandra Tykarska i Pascale Rubens.

Jak wspólnie przyznali, sami nie za dużo tańczą, skupiając się na muzykowaniu, ale doceniają taniec za to, co daje ludziom: bliskość i porozumienie. - Często czujemy, że w balfolku znika dystans nie tylko między tancerzami, ale też między nami a publicznością. Myślę, że zwłaszcza w tych czasach potrzebujemy tego grupowego, a nie indywidualnego rodzaju tańca - powiedzieli.

Naragonia ma na koncie dziewięć płyt w duecie oraz w składzie powiększonym Naragonia Quartet. Inspirują się muzyką tradycyjną, zwłaszcza tą z centralnej Francji czy akordeonowej z Wielkiej Brytanii, ale sięgają też do jazzu i klasyki. Teraz próbują także zaangażować do wspólnej pracy swoje dzieci. 

Czy królowie mazurki lubią je grać? Odpowiedź na to i inne pytania odnajdziecie w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczne spotkania 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 8.09.2021

Godzina emisji: 23.05

Czytaj także

Kresy zapamiętane w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 14:00
Pomorze Zachodnie jest regionem o wyjątkowej historii, pamięci i kulturze. Historia każdego mieszkańca, każdej mieszkanki regionu nadawałaby się na osobną opowieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie święto muzyki nad Wisłą. Ruszają 7. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:00
Festiwal został założony przez Fundację „Pro Musica Viva” w 1999 roku. Jej twórcą i dyrektorem artystycznym jest Roman Rewakowicz – dyrygent od wielu lat budujący polsko-ukraińskie kulturalne mosty.
rozwiń zwiń