Jak zadbać teraz o klimatyzację w autach? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:05
Klimatyzacja w aucie odpowiada za czystość powietrza, którym oddycha kierowca i pasażerowie. Mowa o filtrach powietrza, których wymianę właściciele samochodów zaniedbują. Jak często powinniśmy wymieniać filtr kabinowy i serwisować klimatyzację, żeby chronić się przed grzybami, bakteriami i wirusami?
Audio
  • Jak zadbać o klimatyzację w pojazdach w czasie epidemii? (Bezpieczna Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Peter Kniez/Shutterstock
Rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński mówił, że zarówno samochody ciężarowe, jak i osobowe wykorzystują podobne rozwiązania technologiczne. - W obu typach pojazdów wykorzystuje się filtry powietrza do silników, by dostające się do nich powietrze było oczyszczone i pozbawione wszelkich zabrudzeń oraz stosuje się filtry kabinowe, które filtrując powietrze, dbają o kondycję zdrowotną kierowcy i pasażerów - tłumaczył Mikołaj Krupiński. 
Który filtr wybrać?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodów z klimatyzacją jest filtr kabinowy, inaczej zwany przeciwpyłkowym. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do kabiny samochodowej tak, aby było ono pozbawione sadzy, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, co poprawia komfort jazdy. - Wersje filtrów przeciwpyłkowych kabinowych spełniają swoja funkcję, zatrzymując drobinki kurzu i cząsteczki stałe, na których mogą być przenoszone bakterie, roztocza czy wirusy - podkreślał Mikołaj Krupiński.

Droższą wersją filtrów kabinowych mające wkład węglowy, czyli mikrocząsteczki węgla są jeszcze skuteczniejsze i neutralizują nieprzyjemne zapachy docierające z kabiny pojazdów. - W przypadku tych filtrów nie można jednak stwierdzić, że stanowią one stuprocentową barierę przed różnymi bakteriami, grzybami i wirusami - wyjaśnił ekspert. - Z pewnością są skuteczniejsze niż najtańsze odmiany papierowe - dodał.

Ekspert radził, aby pamiętać o okresowej wymianie filtrów. - Jeżeli producent pojazdów nie przewiduje inaczej to najlepiej robić to raz w roku lub co ok. 15 tys. km. - informował.
 
"Bezpieczna Jedynka" w każdy piątek od godz. 17.10


W audycji wypowiedział się m.in. ekspert z Instytutu Chemii Przemysłowej, który doradzi, po jakie środki do dezynfekcji powinniśmy sięgać, czy jest to dla nas bezpieczne, czy może lepiej zlecić to fachowcom.

Przedstawiciel Państwowego Zakładu Higieny wypowiedział się na temat zasad bezpieczeństwa przy serwisie klimatyzacji oraz odkażania samochodów przewożących żywność, a gość z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów zabierze głos w sprawie badań technicznych i dopuszczenia naszego auta do ruchu w zaistniałej sytuacji.

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Patryk Michalski 

Data emisji: 24.04.2020 r. 

Godzina emisji: 17.11

ans