"Bezpieczna Jedynka": rowerowy savoir vivre

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 17:10
Rower to wygodny i bezpieczny, szczególnie w czasach pandemii, środek lokomocji. Co powinien wiedzieć każdy, kto porusza się po drogach (nie tylko rowerowych) i dróżkach? Zwłaszcza, że rowerów w Polsce przybywa.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/monticello

Rocznie sprzedaje się ich milion sztuk. Widać to szczególnie na ścieżkach rowerowych, ale również na zwykłych drogach rowerzystów coraz więcej. Co ciekawe, najbardziej "urowerowaną" grupą społeczną są emeryci. Co drugi z nich ma rower. Należy pamiętać, że rowerzyści jeżdżący po jezdniach muszą stosować się do przepisów Kodeksu drogowego. Ale również tych, którzy jeżdżą po ścieżkach rowerowych też obowiązują pewne zasady.

Czesław Lang, utytułowany kolarz, przypomina, że jadąc na rowerze cały czas trzeba liczyć się z tym, że na ścieżce rowerowej nikt nie jest sam, jest w grupie. Mistrz jest bardzo krytyczny w stosunku do miejskich rowerzystów. - Ktoś, kto wsiądzie na rower często myśli, że jest świętą krową. Wymuszanie, przepychanie się, przejeżdżanie na czerwonych światłach, brakuje takiej ogłady - ocenia wicemistrz olimpijski. Przyznaje, że często bardziej boi się jechać po ścieżce rowerowej, niż po jedni, gdzie są samochody. Ma nadzieję jednak, że z czasem Polacy nauczą się zasad bezpiecznej i kulturalnej jazdy.

Zupełnie inny pogląd ma Wiktor Smolik z warszawskiej Masy Krytycznej. Przyznaje, że wśród rowerzystów, tak jak wśród kierowców, jest pewna grupa, która lekceważy przepisy. - W mojej opinii rowerzyści jeżdżą po Warszawie, po drogach rowerowych przewidywalnie i zasadniczo zgodnie z przepisami - mówi.

Z racji łagodnych ostatnio zim sezon rowerowy praktycznie trwa cały rok. Komisarz Robert Opas podkreśla, że mimo wzrostu liczby rowerzystów, zmalała liczba incydentów z ich udziałem w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego. - Liczba zabitych jest praktycznie taka sama i wynosi 61 - mówi policjant. Zwraca uwagę, że zazwyczaj to nie rowerzyści są winni wypadkom. Przypomina, że rower bezwarunkowo powinien być oświetlony w porze nocnej, a dobrze by było, gdyby rowerzysta miał kask. Podkreśla, że jeśli rowerzysta jedzie po chodniku, a takie przypadki reguluje Kodeks drogowy, to musi pamiętać, że tam bezwzględne pierwszeństwo mają piesi.

Posłuchaj całej audycji, w której radzimy również na co zwracać uwagę podczas przeglądu rower


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Patryk Michalski 

Goście:  Czesław Lang (wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, organizator Tour de Pologne)
Komisarz Robert Opas (KG Policji), Witold Smolik (warszawska Masa Krytyczna), Marcin Dębski (sklep rowerowy)

Data emisji: 22.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

Schorzenia kierowców groźne dla bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 19:30
Trzech na czterech Polaków dysponuje samochodem. Z badań wynika, że auta te nie stoją przed domami, tylko są często użytkowane. Okazuje się, że policja nie ma statystyk dotyczących przyczyn raptownego zjechania na przeciwny opas ruchu i kolizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki rower wybrać, aby cieszyć się radosną i bezpieczną jazdą?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:43
Rowery to nie tylko sprzymierzeńcy środowiska, ale też zaoszczędzonego czasu i lepszego zdrowia. Na jaki rower zdecydować się, aby nie straszna była nam wizja długodystansowego rajdu ani jazda po zakorkowanym mieście? W audycji także o tym jaki rower jest najlepszy dla dziecka.
rozwiń zwiń