Stop piratom drogowym. Dlaczego kierowcy jeżdżą za szybko?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 19:17
W czasie epidemii, kiedy ruch na drogach był dużo mniejszy niż zazwyczaj, kierowcy znaczniej mocniej naciskali gaz, łamiąc tym samym ostro przepisy. Z raportu Głównej Inspekcji Transportu Drogowego wynika, że od 14 marca do 14 kwietnia odnotowano 125 tysięcy przekroczeń prędkości.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Soloviova Liudmyla/shutterstock

W ponad 850 przypadkach kierowcy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h. Generalnie wypadków było mniej, ale były tragiczniejsze w skutkach, gdyż mimo zmniejszonego ruchu liczba ofiar śmiertelnych nie spadła.

Monika Niżniak, rzecznik GITD, opisuje przypadek kierowcy, który w małej miejscowości na Opolszczyźnie jechał z prędkością ponad 220 kilometrów przy dopuszczalnej 70 km. - To nie było przez przypadek, to było przekroczenie prędkości z premedytacją - mówi.

Łukasz Zboralski z portalu BRD24 zauważa, że podczas pandemii policja w całej Europie łapie kierowców, którzy drastycznie łamią ograniczenia prędkości. Jego zdaniem, w takich przypadkach sprawdzają się systemy automatyczne. - Policja nie jest w stanie przez całą dobę być w każdym miejscu - mówi ekspert.

Andrzej Markowski, psycholog, podkreśla, że kierowcy podczas stanu pandemii uważają, że to stan nadzwyczajny i zdejmuje z nich odpowiedzialność, że można trochę inaczej się zachowywać. - Zwróćmy uwagę, że mistrzami w przekraczaniu prędkości są młodzi mężczyźni, choć ostatnio pokazała się grupa młodych kobiet, które zachowują się w ten sam sposób - wyjaśnia.

Sylwester Pawłowski, ekspert, zauważa, że samo ograniczanie prędkości nic nie da bez edukacji, bez zmiany w układzie infrastrukturalnym, drogowym, który powinien prowadzić kierowcę i pomagać mu, ale jednocześnie uniemożliwić rozwijanie nadmiernych prędkości.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Maciej Oswaldi 

Goście: Monika Niżniak (rzecznik GITD), Łukasz Zboralski (twórca portalu BRD24), Andrzej Markowski (psycholog transportu drogowego), Sylwester Pawłowski (twórca projektu edukacyjnego "Świadomy Kierowca")

Data emisji: 29.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.09

ag

Czytaj także

Alvin Gajadhur: dla poprawy bezpieczeństwa na drogach trzeba zmienić przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:15
Główny Inspektor Transportu Drogowego uważa, że trzeba zmienić przepisy, aby piratów drogowych, którzy za nic mają bezpieczeństwo, lepiej dyscyplinować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alvin Gajadhur: musimy znacznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 09:10
Inspekcja Ruchu Drogowego rozpoczyna działania w ramach akcji "Bezpieczny autokar". Inspektorzy będą sprawdzać stan techniczny autokarów i busów, którymi dzieci podróżują na zimowy wypoczynek. W trakcie prowadzonych kontroli będą sprawdzać również uprawnienia oraz trzeźwość kierowców.
rozwiń zwiń