"Bezpieczna Jedynka". Jak przygotować samochód do wyjazdu na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 17:05
Inne niż bywały, ale zbliżają się wakacje. Wielu z nas czeka na te dni, kiedy można zaprzestać codziennej pracy i wyjechać na wypoczynek. W "Bezpiecznej Jedynce" mówimy m.in. o tym jak przygotować samochód do wyjazdu, jak rozmieścić bagaże i jaką drogę wybrać. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LightField Studios/shutterstock

Jak się spakować?

Kierowca rajdowy Maciej Wisławski radzi, aby przed podróżą sprawdzić takie banalne rzeczy, jak ciśnienie w oponach, uzupełnić płyn w spryskiwaczu, sprawdzić poziom oleju i płynu w chłodnicy. W dobie nowoczesnych, skomputeryzowanych samochodów użytkownik tylko na te rzeczy ma wpływ. - Nie wejdziemy w system informatyczny auta, bo to może zrobić jedynie serwis - mówi. Radzi, aby wszystkie ciężkie bagaże umieścić jak najniżej, bo to obniży środek ciężkości pojazdu, który będzie bardziej stabilnie się zachowywał.


Posłuchaj
18:39 Bezpieczna 19-06-2020.mp3 Jak przygotować się do podróży (Bezpieczna Jedynka)

 

Uprzedza, że nawet lekkie rzeczy, takie jak książka, czy telefon komórkowy w przypadku gwałtownego hamowania, mogą wyrządzić krzywdę. - Dlatego ważne, żebyśmy je tak ułożyli, żeby były dobrze przymocowane i nie latały po kabinie. Najlepiej je schować - podkreśla mistrz kierownicy. Wyjaśnia, że jeśli samochód jadący 60 km/h uderzy w przeszkodę to przeciążenia są takie, że 80-90 kilogramowy człowiek zachowuje się jakby ważył trzy tony. Więc telefon, czy książka nabierają wagi kilkunastu kilogramów i jak uderzą w głowę mogą narobić szkody.

Jak przygotować się do drogi?

Jego zdaniem, jadąc na urlop warto wybrać mniej uczęszczane drogi, nawet jeśli trasa się wydłuży, a nie stresować się staniem w korkach. W końcu dwie godziny dłuższej jazdy planów urlopowych nie pokrzyżują. - Ja wiem, że stres, agresja i pośpiech, to są fatalni doradcy jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróży - mówi Maciej Wisławski.

Jak zaplanować trasę?

Bartosz Wysocki z GDDKiA radzi kierowcom, żeby dobrze zaplanowali trasę, a nie zdawali się wyłącznie na GPS. Warto spojrzeć w tradycyjną mapę, zerknąć w internet na stronę GDDKiA, a zawsze można zatelefonować na infolinię pod numer 19 111 i zapytać się, czy na trasie planowanej podróży są jakieś utrudnienia. Do użytku oddaje się tyle dróg, że mapy czy GPS mogą być nieaktualne. Warto też zaplanować postój w tzw. MOP-ach, czyli Miejscach Obsługi Podróżnych, które są na autostradach i drogach szybkiego ruchu. A przerwy robić co 2-3 godziny, albo po przejechaniu 200 kilometrów.

. .

I jedna, generalna zasada - nie należy przeceniać swoich sił za kierownicą, być wypoczętym, trzeźwym, a w trakcie podróży unikać ciężkostrawnych posiłków.


. .

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Maciej Walecki

Goście: Maciej Wisławski (kierowca rajdowy), Bartosz Wysocki (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Rzeszów), Roman Hałas (prezes Automobilklubu Polskiego), dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz (specjalista chorób wewnętrznych i endokrynolog), dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 19.06.2020 r. 

Godzina emisji: 17.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": Jak choroby wpływają na percepcję kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 19:27
- Choroby infekcyjne wpływają źle, jeżeli chodzi o motorykę i koncentrację, szczególnie za kierownicą. W tych sytuacjach największym problemem jest gorączka i osłabienie, które zmniejszają nasz refleks i czujemy się zmęczeni - mówił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżujesz autostradą? Zwolnij i jedź bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 20:40
W ostatnich latach w Polsce przybyło wiele kilometrów dróg szybkiego ruchu. Jednak w czasach, kiedy większość kierowców zdobywało uprawnienia do prowadzenia pojazdów, o jeździe autostradami często można było pomarzyć. Jak zatem poruszać się autostradą, żeby bezpiecznie dojechać do celu podróży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cena nie jest kryterium". Czym się kierować w wyborze fotelika samochodowego?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:40
Statystyki z ostatnich lat pokazują, że w okresie letnim dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci. W "Bezpiecznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy o zasadach przewożenia najmłodszych samochodami osobowymi. 
rozwiń zwiń