"Bezpieczna Jedynka". Kontrole autokarów w czasie wakacji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 18:00
Po tych kilku miesiącach domowej nauki zdalnej zapewne i rodzice, i dzieci potrzebują chwilę od siebie odpocząć. Zanim jednak opiekunowie pomachają na pożegnanie swoim pociechom, które wysłali na kolonie czy obóz, powinni zadbać o ich bezpieczeństwo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Syda Productions

Posłuchaj
15:56 BHezpieczna Jedynka.mp3 "Bezpieczna Jedynka". Kontrole autokarów w czasie wakacji (Bezpieczna Jedynka)

 

Jak co roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) prowadzi akcję "Bezpieczny autokar". - Kontrole będą na terenie całego kraju. Nie będą to działania jednorazowe. Każdego dnia, przez cały okres wakacyjny, będą prowadzone kontrole w punktach kontrolnych, ale i będą wyrywkowe kontrole na trasach przejazdu, na głównych szlakach komunikacyjnych czy w miejscach, z których odjeżdżają autokary - powiedziała rzeczniczka prasowa GITD Monika Niżniak.

Jak rodzic może zgłosić autokar do sprawdzenia? Jak wyjaśniła Niżniak, przede wszystkim należy wejść na stronę odpowiedniego wojewódzkiego inspektoratu i zorientować się, w jakiej formie w naszej miejscowości prowadzone są kontrole. - Zgłoszenia można dokonać telefonicznie bądź drogą mailową. Z uwagi na to, że próśb o kontrole jest coraz więcej, warto wystosować ją odpowiednio wcześniej, na kilka dni przed wyjazdem - podkreśliła.

Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdu, uprawnienia i trzeźwość kierującego. Kontrolują też, czy są stosowane zasady wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Niżniak zauważyła, że z roku na rok jest coraz lepiej, ale wciąż zdarzają się pojazdy, które nie powinny w ogóle wyjechać na drogę. W zeszłym roku, na ponad 2 tys. skontrolowanych autokarów, w 96 przypadkach zatrzymane zostały dowody rejestracyjne a w 16 inspektorzy zakazali dalszej jazdy.

Czy podróżowanie autokarem jest bezpieczne? - Nie mamy się czego obawiać - podkreślił prezes zarządu Polonus Maciej Acedański. - Mamy środki dezynfekujące, pasażerowie mają obowiązek podróżować w maseczkach - zauważył kierowca Polonusa Adrian Derwiński. - Najważniejsze jest, by pamiętać o zachowaniu dystansu i stosowaniu zasad higieny - zaznaczył wirusolog prof. Włodzimierz Gut. O grzechach pasażerów mówił z kolei Zygmunt Kukla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Monika Niżniak (rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego), Maciej Acedański (prezes zarządu Polonus), Adrian Derwiński (kierowca Polonusa), prof. Włodzimierz Gut (wirusolog, Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny) i Zygmunt Kukla

Data emisji: 26.06.2020 r. 

Godzina emisji: 17.09

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cena nie jest kryterium". Czym się kierować w wyborze fotelika samochodowego?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:40
Statystyki z ostatnich lat pokazują, że w okresie letnim dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci. W "Bezpiecznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy o zasadach przewożenia najmłodszych samochodami osobowymi. 
rozwiń zwiń