"Bezpieczna Jedynka": jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:04
Droga o dużym natężeniu ruchu bywa utrapieniem dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić pieszym bezpieczeństwo na przykład poprzez budowę chodnika, oświetlenie, czy doświetlenie przejścia dla pieszych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

Posłuchaj
17:55 [ PR1]PR1 (mp3) 31 lipiec 2020 17_10_06.mp3 Jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze? (Bezpieczna Jedynka)

Przykładem gminy, która zadbała o bezpieczeństwo mieszkańców jest Niebylec w województwie podkarpackim. Jak podkreśla wójt gminy Zbigniew Korab wzmożony ruch na drogach jest niebezpieczny i bardzo uciążliwy dla mieszkańców. - Tutaj odbywa się ruch tranzytowy na południe Europy. Przejeżdżają nie tylko samochody osobowe, ale i ciężarowe. Biorąc pod uwagę, że mamy sezon letni i Bieszczady stały się bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem jest wielu turystów - podkreśla wójt. 

Brakuje chodników aby utrzymać bezpieczeństwo 

Jak zaznacza wójt gminy chodników w dalszym ciągu brakuje, a są one niezbędne, aby utrzymać bezpieczeństwo mieszkańców. - Od kilku lat zabiegamy o budowę chodników wzdłuż drogi nr 19, nie jest to zadanie gminy. Mamy bogatą korespondencję zarówno z GDDKiA w Rzeszowie i w Warszawie jak i Ministerstwem Infrastruktury - mówi Zbigniew Korab. 

Na terenie gminy Niebylec w miejscowości Połomia udało się wybudować 1,5 km chodnik. - My jako gmina deklarujemy pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W tym przypadku pozyskałem od mieszkańców grunty, zrobiłem podział geodezyjne na koszt gminy i przekazałem nieodpłatnie GDDKiA i ona ten odcinek wybudowała - informuje gość audycji. 

czytaj więcej
przejście dla pieszych pasy przechodnie 1200.jpg
"Razem bezpieczniej". Blisko 800 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na Mazowszu

Zakręt śmierci 

Gmina Niebylec słynęła z tzw. "zakrętu śmierci", w którym dochodziło znacznej ilości wypadków. - Przez kilka lat w tzw. "luku śmierci" w Jaworniku zginęło kilka osób. (...) Monitowaliśmy do GDDKiA i został nieco przebudowany łuk, ustawiony fotoradar - informuje wójt - Od kilku jest jest bardziej spokojnie, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - zapewnia. 

Poprawa bezpieczeństwa na drogach gminnych 

Bartosz Wysocki z GDDKiA oddział w Rzeszowie informuje w Programie 1 Polskiego Radia o inwestycjach w gminie Niebylec, które mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach gminnych wzdłuż dróg krajowych.  - W latach 2016-2017 wybudowaliśmy chodnik, aktualnie przygotowujemy program na budowę oświetlenia nad przejściem dla pieszych - zaznacza. - My oczywiście wiemy o potrzebach mieszkańców, jeżeli chodzi np chodniki. Stale realizujemy nasze inwestycje, poprawiamy infrastrukturę. Tych miejsc jest sporo, a środki finanswoe są ograniczone, dlatego prosimy o mieszkańców o cierpliwość - dodaje Bartosz Wysocki. 

***

W dalszej części audycji Szymon Piechowiak rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych zaprezentował różne metody likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach w całej Polsce, z kolei prof. Kazimierz Jamroz z Katedry Inżynierii Drogowej i Transportowej Politechniki Gdańskiej przedstawił wytyczne dotyczące bezpieczeństwa ludzi na drogach.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Zbigniew Korab (wójt gminy Niebylec), Bartosz Wysocki (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Rzeszów), Szymon Piechowiak (rzecznik prasowy GDDKiA), prof. Kazimierz Jamroz (Katedra Inżynierii Drogowej i Transportowej Politechniki Gdańskiej) 

Data emisji: 31.07.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Mat.promocyjne

 

Czytaj także

Piesi kontra tramwaje. "Bezpieczna Jedynka" z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 18:01
Patryk Kuniszewicz i Ewa Chyra, dziennikarze radiowej Jedynki, ponownie wyruszyli na interwencję, by tym razem zwrócić uwagę słuchaczy na potrącenia pieszych przez tramwaje. W "Bezpiecznej Jedynce" reporterzy pojawili się na skrzyżowaniu ulic Wołoskiej i Woronicza w Warszawie, gdzie wraz z ekspertami rozmawiali m.in. nt. wypadków tramwajowych z udziałem pieszych. Audycji towarzyszy hasło "Z Jedynką bezpieczniej".
rozwiń zwiń