"Bezpieczna Jedynka": rola Wojska Polskiego w naszym codziennym życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 18:30
Służba wojskowa ściśle związana jest z naszym bezpieczeństwem, ale nie tylko w kontekście militarnym. Wojsko Polskie patroluje ulice i reaguje na łamanie prawa ruchu drogowego (Żandarmeria Wojskowa), prowadzi intensywne działania ratownicze (SAR), gasi pożary (Wojskowa Straż Pożarna), a także jest obok w sytuacji klęsk żywiołowych (Wojska Obrony Terytorialnej). Warto o tym pamiętać w dniu, kiedy przypada Święto Wojska Polskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/agsaz

Posłuchaj
18:20 Bezpieczna Jedynka 14.08.mp3 "Bezpieczna Jedynka": rola Wojska Polskiego w naszym codziennym życiu

 

Wojsko Polskie ma w swoich strukturach policję oraz straż pożarną. Jak mówi mł. bryg. mgr inż. poż. Emil Ćwikliński z Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, funkcjonowanie WOPu jest uzależnione od przepisów międzynarodowych. - Konkretnie chodzi o protokołu dodatkowe do konwencji genewskich i one mówią, że wojsko w czasie konfliktów zbrojnych musi zabezpieczyć się pod względem przeciwpożarowym - podkreśla. - Nie mogą robić tego inne formacje wojskowe oraz Państwowa Straż Pożarna, z tego względu, że utraciłaby prawo do ochrony - dodaje. 

Straż pożarna kojarzy się z kolorem czerwonym, jednak wozy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej muszą być koloru zielonego. - Samochód nie może być widoczny, dlatego są wykonane w technice kamuflażu, tak, żeby nie zdradzały pozycji wojsk - zaznacza gość audycji. 

W strukturach Wojskowych Straży Pożarnych występują trzy grupy osobowe: pracownicy resortu obrony narodowej, funkcjonariusze PSP i zawodowi żołnierze. - We wszystkich tych przypadkach personel posiada jednakowe kwalifikacje zawodowe, takie jak posiadają koledzy z Państwowej Straży Pożarnej - mówi major Artur Leśniewski z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. 

Szkarłatne berety 

To znak rozpoznawczy Żandarmerii Wojskowej - wyspecjalizowanej służby, wchodzącej w skład Sił Zbrojnych RP, która przede wszystkich dba o to, aby w jednostkach zachowana została dyscyplina oraz na ich terenie nie dochodziło do przestępstw. 

- Żandarmeria współpracuje na rożnych polach i z różnego powody z innymi służbami państwowymi, przede wszystkim z policją - wskazuje płk. Tomasz Kajzer, szef zarządu dochodzeniowo– śledczego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. - Współpraca z policją jest wielowymiarowa, począwszy od codziennej rutynowej współpracy we wszystkich pionach czy w zakresie działalności prewencyjnej, dochodzeniowej czy operacyjnej. O współpracy, która wykracza poza standardowe ramy mówi art. 18 Ustawy o Policji i daje żandarmerii w szczególnych sytuacjach uprawnienia policyjne - dodaje. 

 


W przeciągu ostatnich 10 lat 19 razy doszło do okoliczności, w których wymagana była współpraca wielu służb. - Najważniejsze wydarzenia to były m.in. wizyta papieża w Polsce, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, Światowe Dni Młodzieży, konferencja klimatyczna czy szczyty NATO - wylicza płk. Tomasz Kajzer. 

W tym roku Żandarmeria Wojskowa obchodzi 30-lecie istnienia w Wojsku Polskim. 

W dalszej części audycji rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Rafał Goeck, opowiadał o głównych zadaniach służby SAR. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

"Bezpieczna Jedynka" to cykl audycji plenerowych poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu: od bezpieczeństwa osobistego, fizycznego na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, przez bezpieczeństwo w szpitalach, po bezpieczeństwo socjalne i prawne. Duży nacisk położony zostanie również na bezpieczeństwo najmłodszych. Akcji towarzyszy hasło: "Z Jedynką bezpieczniej".

Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia pojawią się tam, gdzie słuchacze będą oczekiwać porady lub pomocy. Każda wizyta obędzie się z udziałem policji, przedstawicieli lokalnych samorządów i gości, którzy pomogą w rozwiązaniu niepokojących zjawisk, problemów i spraw, na którym słuchaczom zależy najbardziej.


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: mł. bryg. mgr inż. poż. Emil Ćwikliński (Wojskowa Ochrony Przeciwpożarowa), major Artur Leśniewski (10 Warszawski Pułk Samochodowy), plutonowy Sławomir Banecki (Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w zastępstwie), płk. Tomasz Kajzer (Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej)  Rafał Goeck (rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa)

Data emisji: 14.08.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans


Mat.promocyjne Mat.promocyjne

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": strażacy w czasie pandemii i walki z żywiołem w Biebrzańskim PN

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 18:30
Strażacy - bohaterowie, którzy każdego dnia służby dbają o nasze bezpieczeństwo. W obliczu walki z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym i z wciąż panującym stanem epidemii Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przyjrzeli się pracy strażaków zawodowych i ochotników, przybliżając ich codzienne zmagania na rzecz innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohaterstwo, które zasługuje na docenienie". Szef MON odznaczył żołnierzy Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:00
- Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich postawę wzorowaną na postawie żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej. Polski żołnierz reaguje wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, i to jest bohaterstwo czasów pokoju - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń