O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:40
Przełom lata i jesieni to piękny czas w górach. Można tego doświadczyć podczas spacerów i wypraw. Niestety, nie zawsze kończą się one szczęśliwie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mike Pellinni

Posłuchaj
19:07 PR1_MPLS 2020_09_18-17-08-30.mp3 O czym należy pamiętać planując wyprawę w góry? Praktyczne porady w "Bezpiecznej Jedynce" (Jedynka)

Bezpieczną wyprawę w góry musimy przede wszystkim zaplanować, dopierając trasę i długość wędrówki do naszych możliwości. Należy również dokładnie sprawdzić prognozę pogody.

Pogoda potrafi gwałtownie się zmieniać, a zjawiska atmosferyczne są o wiele bardziej dotkliwe niż w miastach, o czym mówił Michał Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej TOPR. - We wszystkich górach, mniejszych czy większych, przede wszystkim kontrolujemy prognozę pogody, sprawdzamy przewidywania na następny dzień - tłumaczy ekspert. - Teraz mamy przeróżne możliwości, m.in. radary burzowe i możemy  miarę możliwości dobrze się przygotować do wyprawy - dodaje. 


tatry 1200.jpg
Tatry oblegane przez turystów. TOPR ostrzega przed wypadkami w górach

Jak postępować gdy nadciąga burza? 

Po uderzeniu pioruna w krzyż na Giewoncie 22 sierpnia 2019 roku śmierć poniosło 5 turystów, a 157 osób zostało rannych. Starszy ratownik Roman Gurgul tłumaczy, że burze w górach mogą nadchodzić bardzo gwałtownie. - Jeżeli widzimy, że aura się zmienia, warto poszukać jakiegoś schronienia, wycofać się, unikać pojedynczych drzew na polanach - radzi ratownik. - Starajmy się unikać również cieków wodnych, gdyż jeżeli piorun się zlokalizuje u góry, to prąd może przejść właśnie takim ciekiem wodnym - wyjaśnia. 

Gość audycji wyjaśnia również, jak zachować się, gdy będziemy świadkami wypadku w górach. Zaznacza, że ważnym jest pozostanie na miejscu zdarzenia przy poszkodowanym do momentu przyjazdu odpowiednich służb ratunkowych. - Nie wymagamy od ludzi, żeby dokonywali bohaterskich czynów, szczególnie jeżeli miejsce w jakiś sposób lub poszkodowany zagraża nam jako ratownikom - mówi Roman Gurgul. - Po pierwsze należy zacząć od  wezwania służb pod odpowiednim numerem alarmowym np. 601 100 300. Wykręcając numer 112, dodzwonimy się do dystrybutora medycznego, a on musi rozmowę przekierować do nas i w rezultacie trwa to dłużej - tłumaczy. 

Brak zasięgu w górach 

Problem stanowi zasięg telefonii komórkowej. W sytuacji ograniczonego zasięgu warto skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji "Ratunek", która umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. 

***

Ponadto w audycji mówiliśmy o tym, jak odpowiednio się ubrać przed wyjściem w góry, jak zaplanować trasę, a  także jakie jest niezbędne wyposażenie. 


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki 

Goście: Michał Słaboń (naczelnik Grupy Krynickiej TOPR), Roman Gurgul (ratownik GOPR), Mateusz Wiater (Krynicka Grupa GOPR), Maria Furdyna (dziennikarka radiowej Jedynki, miłośniczka wysokogórskiej wspinaczki)

Data emisji: 18.09.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Mat.promocyjne

 


 

Czytaj także

Rady dla idących na Orlą Perć w Tatrach. Mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:01
Wzmożony ruch turystyczny w Tatrach. Dotyczy to nie tylko tatrzańskich dolin, ale i np. Orlej Perci. To bardzo trudny, wysokogórski szlak, na którym co roku wielu turystów zostaje rannych lub nawet giną. A wszystko ze względu na znajdowanie się w strefie wysokogórskiej, która wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności.
rozwiń zwiń