"Lepiej widoczni, widocznie lepsi". Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na drodze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:10
Wypadki na drogach z udziałem dzieci niestety zdarzają się. Z policyjnych statystyk wynika, że więcej poszkodowanych jest wśród starszej młodzieży, która - wydawałoby się - już powinna znać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto skorzystać z rad ekspertów, żeby zapewnić małoletnim bezpieczeństwo na drodze. A przede wszystkim zadbać o odblaski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LightField Studios/shutterstock
1200_Bezpieczne_Ferie_GITD.jpg
Akcja "Bezpieczny Autokar 2020". Wzmożone kontrole drogowe przez całe ferie

Komisarz Robert Dobas z KG Policji zwraca uwagę, że wśród dzieci w wieku do lat 6 w ubiegłym roku były cztery ofiary śmiertelne, ale wśród dzieci w wieku 7-14 ofiar było już 11 ofiar. - Te dzieci już trochę szybciej się poruszają i mają trochę więcej pomysłów nie do końca zgodnych z tym, co my, jako rodzice byśmy chcieli - mówi policjant. Zapewnia, że jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego policjanci sprawdzali, jak bezpieczna jest droga do szkół, przede wszystkim oznakowanie i widoczność. Rodzice przysłali ok. 1,5 tys. wniosków w sprawie zmian i prawie wszystkie zostały uwzględnione. - Na pewno bezpieczeństwo dzięki nam jest poprawione - podkreśla komisarz. Zaleca, aby dzieci zdawały egzamin na kartę rowerową, bo nawet jeżeli nie będą z niej korzystać, to zdobędą podstawową wiedzę o zasadach poruszanie się po drodze. Wskazuje, że dzieci posiadające kartę rowerową często lepiej znają przepisy niż dorośli.

Posłuchaj
19:41 BJ 25-09-2020.mp3 Bezpieczeństwo dzieci na drodze (Bezpieczna Jedynka)

Policjant apeluje do rodziców, żeby zadbali o odpowiednie ubranie. Może kamizelki odblaskowe są wśród młodocianych niemodne, ale dobrze, aby kurtki czy spodnie miały elementy odblaskowe. Jest to obowiązkowe na drogach pozamiejskich, ale też zalecane w miastach. Kiedyś było nawet hasło zachęcające do noszenia odblasków "Lepiej widoczni, widocznie lepsi".

Sikana PL/Youtube

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśnia, że noc jest niebezpieczną porą dla ruchu drogowego. W co czwartym wypadku jest ofiara śmiertelna, a w ciągu dnia w co 13-tym. - W nocy kierowca ma szansę zobaczyć pieszego z odległości zaledwie 20 metrów, ale osobę z elementami odblaskowymi widzi z odległości 100, a nawet 200 metrów. Daje to kierowcy komfort reakcji - mówi ekspert. Radzi, aby przy wyborze elementu odblaskowego zwrócić uwagę, czy ma on oznaczenie CE, nazwę producenta, typ wyrobu oraz instrukcję użytkowania.

Przypomina, że w ruchu pozamiejskim pieszy powinien iść lewą stroną jezdni w kierunku odwrotnym do kierunku ruchu pojazdów. W takim przypadku elementy odblaskowe np. opaski, powinno się umieścić na prawej ręce lub nodze. - Im niżej je umieścimy, tym lepiej zostaną oświetlone reflektorami pojazdów - tłumaczy.

Poza miastami dzieci często są dowożone do szkoły gimbusami. Aby taka podróż była bezpieczna, pojazdy muszą być sprawne. A z tym bywa różnie. Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektora Transportu Drogowego, wylicza, że od początku roku szkolnego do 18 września przeprowadzono 1800 kontroli gimbusów. W 57 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne, a w 25 przypadkach autobusy nie pojechały dalej. - Mieliśmy do czynienia z pojazdami, z których wyciekały płyny eksploatacyjne, które miały niesprawne hamulce, w których występowały usterki w zawieszeniu - mówi. Do pozytywów zalicza fakt, że nie było ani jednego przypadku nietrzeźwego kierowcy, a za każdym razem sprawdzano stan trzeźwości. Kontrole są prowadzone przez cały rok, ale na początku roku są prowadzone ze szczególną intensywnością. A jeśli rodzice lub dyrektorzy szkół będą mieli zastrzeżenia do przewoźnika lub do stanu kierowcy, to zawsze mogą poprosić właściwy regionalnie Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego o kontrolę.

Jolanta Wierzchowska pedagog z Przedszkola nr 50 w Lublinie zwraca uwagę, jak ważna jest edukacja już od najwcześniejszych lat. - Nauczenie dzieci dbania o własne bezpieczeństwo jest jednym z pierwszych zadań przedszkola - podkreśla. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy. Podkreśla, że ważna jest współpraca z rodzicami, bo oni dają dziecku przykład, że to, co robi się dla bezpieczeństwa nie jest tylko mówieniem.


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Komisarz Robert Dobas (KG Policji), Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego), Monika Niżniak (rzeczniczka Głównego Inspektora Transportu Drogowego), Jolanta Wierzchowska (pedagog z Przedszkola nr 50 w Lublinie)

Data emisji: 25.09.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag

Mat.promocyjne


Czytaj także

W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy, co robić podczas ekstremalnych zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 18:15
Podczas jazdy samochodem najczęściej nagłe zdarzenie związane jest z wypadkiem drogowym, takim jak zderzenie. Ale w trasie mogą zdarzyć się różne rzeczy. W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy słuchaczom jak się zachować w sytuacji zdarzeń ekstremalnych, które mogą nie być wypadkami drogowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karambol na drodze. Co zrobić, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 17:35
Przez całe wakacje nie było tygodnia, kiedy nie doszłoby do najechania na siebie kilku aut. Wakacje minęły, a karambole towarzyszą nam dalej. Czy receptą na ich uniknięcie jest tylko niższa prędkość i zachowywanie bezpiecznej odległości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drogach. Polacy chcą więcej fotoradarów?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:19
- W ciągu ostatnich czterech lat do ITD wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o instalację fotoradarów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń