"Bezpieczna Jedynka": trudna praca ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:25
13 października obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. To bardzo szanowana, ale jednocześnie wymagająca wiele poświęcenia, zwłaszcza podczas pandemii, profesja. Z czym mierzą się ratownicy medyczni, co przynosi im satysfakcję, a kiedy doświadczają największych trudności? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krzysztof Dabkowski

"Niezwykła misja" 

Przyjeżdżają na każde wezwanie, które wiąże się z zagrożeniem życia. Także do tych niesprawdzonych i nieuzasadnionych. Ratownicy medyczni pracują do ostatka sił, często nie znajdując chwili na załatwienie podstawowych potrzeb. Ratowanie ludzkiego życia to niezwykła misja i walka na pierwszej linii frontu - o czym mówił ratownik medyczny Mikołaj Matusiak. - Jeździmy do wszystkich przypadków, nie tylko tych związanych z pandemią koronawirusa, która jest obecnie na terenie RP - wyjaśnia gość audycji. - Czuję misję, potrzebę pomagania ludziom. To wyjątkowa praca, codziennie dzieje się coś innego - dodaje. 

Zawód ratownika medycznego 

- Do wykonywania zawodu ratownika medycznego konieczne jest ukończenie studiów w uczelniach medycznych - tłumaczy dr n med. Grzegorz Michalak, adiunkt w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Są to studia 6-semestralne i dają one możliwość wykonywania pracy w tym zawodzie. Każda uczelnia ma swoją drogę rekrutacji, na WUM standardowo polega ona na ocenie wyników egzaminu maturalnego - dodaje. 

Posłuchaj
18:18 PR1_MPLS 2020_10_16-17-11-18.mp3 Praca ratowników medycznych (Bezpieczna Jedynka)

Rozmówca Macieja Waleckiego podkreśla, że podczas rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z egzaminu sprawnościowego. - W tym roku z powodu pandemii, decyzją rektora, egzaminy sprawnościowe zostały zawieszone - mówi. - Pewien rodzaj sprawności fizycznej jest jednak wymagany - dopowiada. 

Studenci w praktyczny i bezpośredni sposób są przygotowywani do wykonywania zawodu ratownika medycznego. - Jest to podział na zajęcia z nauk podstawowych, behawioralnych, społecznych - wyjaśnia dr Grzegorz Michalak. - Dużą część zajmują nauki kliniczne: kardiologia, neurologia, ortopedia, traumatologia - wylicza. 

Dlaczego warto być ratownikiem medycznym?

Obecnie słyszymy, jak ważna jest praca ratowników medycznych, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Dlaczego warto wybrać ten zawód? - Niewątpliwie przynosi ogromną satysfakcję. W momencie, kiedy jesteśmy w stanie pomóc osobie potrzebującej medycznej, fachowej pomocy w nagłym zagrożeniu zdrowotnym - mówi dr Grzegorz Michalak. - Dzięki zdobytej wiedzy medycznej ratownik jest w stanie uratować ludzkie życie i jest to jeden z elementów, który młodzi ludzie biorą pod uwagę - dodaje. 

W ramach obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, w dowód uznaniu zasług dla rozwoju systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, od 2009 r. wręczane są nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda, patrona ratownictwa medycznego.


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki

Goście: Mikołaj Matusiak (ratownik medyczny), dr n med. Grzegorz Michalak (WUM)

Data emisji: 16.10.2020 

Godzina emisji: 17.10

ans/ag

logo-belka_Lotos_01a-1.png

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pierwszy raz od 9 lat budżet ratownictwa medycznego wzrósł o 245 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:52
- Po raz pierwszy od 9 lat budżet ratownictwa medycznego wzrósł w tym roku o 245 mln zł - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że od 1 stycznia br. wszyscy ratownicy medyczni mają taki sam dodatek do pensji, jak pozostali pracownicy służby zdrowia, czyli 1600 zł.
rozwiń zwiń