Podróże w dobie pandemii. Jak przewoźnicy dbają o nasze bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 17:29
Mimo że pandemia koronawirusa nabiera na sile, wiele osób nie może pracować zdalnie i musi przemieszczać się do innych miast lub krajów. Czy podróżowanie autokarami, pociągami i samolotami jest bezpieczne?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock

Posłuchaj
15:59 PR1_MPLS 2020_10_23-17-09-26.mp3 Czy podróże autokarami, pociągami i samolotami są bezpieczne? (Bezpieczna Jedynka)

Według obecnych przepisów nie musimy zakładać maseczek w samochodach. - Do tej pory obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa, czyli słynne maseczki w samochodach prywatnych dotyczył sytuacji, kiedy takim samochodem poruszały się osoby, które nie były zamieszkujące wspólnie albo gospodarujące wspólnie, tj. osoby sobie obce. Natomiast w nowym rozporządzeniu wykreślono z obowiązku zakrywania ust i nosa ten fragment mówiący o osobach niezamieszkujących i niegospodarujących wspólnie. Właściwie w ten sposób zlikwidowano obowiązek zakrywania ust i nosa w samochodach prywatnych - tłumaczy Tomasz Pułról, radca prawny.

Stosując literalnie przepisy, nosa i ust nie trzeba jednak zasłaniać w taksówkach. Jeżeli jednak poruszamy się transportem zbiorowym, czyli np. tramwajami, autobusami, wtedy już musimy zakładać maseczki lub przyłbice.

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

Bezpieczeństwo w autokarach

Piotr Pogonowski, dyrektor zarządzający w spółce Polonus zauważa, że maseczki należy zakładać także podczas dłuższych podróży autokarami. - Tydzień temu wyłączyliśmy z użytkowania połowę miejsc siedzących. Oznacza to w praktyce, że każdy pasażer ma do dyspozycji 2 fotele, co z pewnością wpływa na komfort podróży (…). Nasi kierowcy posiadają wydzieloną strefę, czyli są oddzieleni od pasażerów 2 pierwszym rzędami siedzeń. Każdy kierowca został wyposażony w maseczkę, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji, natomiast pojazdy są regularnie dezynfekowane i odkażane profesjonalnym sprzętem - dodaje.

Jak jest w pociągach?

Wielu z nas podróżuje również pociągami. Podobnie jak w przypadku wyjazdów autokarowych, warto zastanowić się nad wcześniejszym zakupem biletu i najlepiej w formie zdalnej.

- Na bieżąco monitorujemy frekwencję i jeśli zapotrzebowanie jest duże, w miarę naszych możliwości technicznych wzmacniamy pociągi dodatkowymi wagonami. Od soboty (17.10) w naszych pociągach może być zajętych co najwyżej 50 proc. miejsc siedzących. W trosce o bezpieczeństwo podróży nadal konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale też na każdym odcinku podróży - tłumaczy Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.

Dlatego też w pociągach PKP Intercity obowiązuje rezerwacja miejsc, a osoby posiadające bilety okresowe muszą pobrać miejscówki do biletów.

- Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej albo jest nieczynna, podróżny powinien zgłosić się do konduktora już na peronie i jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będą wolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi rezerwację miejsca. W przypadku, gdy na stacji kasa biletowa jest dostępna, zakup biletu u konduktora jest niemożliwy bez względu na kategorię pociągu - twierdzi Katarzyna Grzduk.

Samoloty są zamgławiane

Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT przypomina, że maseczki są obowiązkowe również na lotniskach. Zakrywać usta i nos musimy także w samolotach, a jedynym wyjątkiem jest moment, kiedy prowadzony jest serwis pokładowy i pasażer spożywa posiłek.

- Samoloty są regularnie dezynfekowane, tj. generalnie zamgławiane. Jeżeli chodzi o sprzątanie rotacyjne, jest ono rozszerzone o elementy, z którymi stykają się pasażerowie, czyli o oparcia foteli i stoliki. Jest to wykonywane po każdym rejsie. Wszystkie samoloty są wyposażone w filtry HEPA, które wymieniają powietrze w kabinie średnio co 2 minuty i oczyszczają 99,99 proc. drobnoustrojów, w tym również wirusów - przekazuje Krzysztof Moczulski.

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Tomasz Pułról (radca prawny), Piotr Pogonowski (dyrektor zarządzający w spółce Polonus), Katarzyna Grzduk (rzecznik prasowa PKP Intercity), Krzysztof Moczulski (rzecznik prasowy PLL LOT)

Data emisji: 23.10.2020 

Godzina emisji: 17.09

DS

logo-belka_Lotos_01a-1.png

Czytaj także

"Lepiej widoczni, widocznie lepsi". Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na drodze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:10
Wypadki na drogach z udziałem dzieci niestety zdarzają się. Z policyjnych statystyk wynika, że więcej poszkodowanych jest wśród starszej młodzieży, która - wydawałoby się - już powinna znać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto skorzystać z rad ekspertów, żeby zapewnić małoletnim bezpieczeństwo na drodze. A przede wszystkim zadbać o odblaski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prepersi, czyli zawsze gotowi na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:10
Są ludźmi, którzy poradzą sobie w każdej ekstremalnej sytuacji. Wiedzą jak przetrwać w trudnych warunkach. W "Bezpiecznej Jedynce" opowiemy o prepersach i kampanii społecznej "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": trudna praca ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:25
13 października obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. To bardzo szanowana, ale jednocześnie wymagająca wiele poświęcenia, zwłaszcza podczas pandemii, profesja. Z czym mierzą się ratownicy medyczni, co przynosi im satysfakcję, a kiedy doświadczają największych trudności? 
rozwiń zwiń