"Bezpieczna Jedynka". Czy cukrzyca wpływa na prowadzenie samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:57
14 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy. Jak z cukrzycą bezpiecznie pracować w niektórych zawodach, na przykład kierowcy? Jakie powinno być związane z nimi zachowanie pacjenta i jakie w Polsce obowiązują przepisy dotyczące pracy osoby z takim schorzeniem?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
16:39 [ PR1]PR1 (mp3) 13 listopad 2020 17_10_22.mp3 "Bezpieczna Jedynka". Czy cukrzyca wpływa na prowadzenie samochodu? (Jedynka)

 

Rodzaje cukrzycy 

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO cukrzycę dzieli się na cztery typy. Wyróżnia się cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową oraz inne specyficzne typy cukrzycy. Pierwsza z wymienionych jest chorobą autoimmunologiczną. W wyniku niszczenia przez autoprzeciwciała następuje uszkodzenie komórek beta trzustki wydzielających insulinę. - Takich pacjentów jest ok. 10 proc. wszystkich chorych. Natomiast większość chorych, ok. 90 proc. jest to cukrzyca typu 2, która jest konsekwencją nadwagi i otyłości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Leszek Czupryniak - kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

cukrzyca koronawirus 1200.jpg
Koronawirus a cukrzyca. Co trzeba wiedzieć

Prowadzenie pojazdów przez diabetyków

Od 10 lat funkcjonują bardzo konkretne przepisy, na podstawie których diabetycy mogą prowadzić różnego typu pojazdy lub być zawodowymi kierowcami. 

- Jeżeli dana osoba ma cukrzycę musi mieć zaświadczenie od diabetologa - podkreśla prof. Leszek Czupryniak. - Są to określone formularze i na ich podstawie my określamy czy pacjent ma wiedzę na temat swojej choroby, czy odczuwa objawy niedocukrzenia, bo one wpływają niekorzystanie na zdolności psychosomatyczne, i czy nie ma powikłań cukrzycy np. czy nie ma problemów ze wzrokiem - dodaje. 


CUKRZYCA 1200 SHUTT.jpg
Przełomowa terapia dla cukrzyków. Sukces polskich naukowców

Warunki zatrudnienia 

O warunkach zatrudnienia i postępowaniu diabetyków w pracy opowiada w "Bezpiecznej Jedynce" dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow ze Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

- Sam fakt chorowania na cukrzycę nie czyni automatycznie danej osoby pracownika gorszej jakości - zaznacza dr Beata Stepanow. - Całe postępowanie orzecznicze wobec kierowców z cukrzycą reguluje załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2019 roku w sprawie  badan lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami - wyjaśnia ekspert. 

[CZYTAJ RÓWNIEŻ]: "Bezpieczna Jedynka": Jakie choroby wpływają na percepcję kierowcy?

Lekarz, który jest uprawniony do badania kierowców, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zlecić konsultację diabetologiczną. Oprócz tego, że istnieją prawa i obowiązki pracownika z cukrzycą, to są również prawa i obowiązki pracodawcy. - Każdy pracodawca powinien być świadomy, że cukrzyca nie dyskwalifikuje osób z tą chorobą. Wszelka dyskryminacja pracownika z powodu występowania u niego cukrzycy jest niedopuszczalna - podkreśla dr Beata Stepanow. 

Rolę lekarza medycyny pracy i jego oceny zagrożeń stanowiska pracy pacjenta przedstawił Waldemar Adametz - zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy. O życiu w chorobie i stosowaniu się do zaleceń medycznych opowiedziała Renata Urbanek edukatorka diabetologiczna.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: prof. dr hab. Leszek Czupryniak (kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow (Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej), Waldemar Adametz (zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy), Renata Urbanek (edukatorka diabetologiczna) 

Data emisji: 13.11.2020 

Godzina emisji: 17.10

ans 

logo-belka_Lotos_01a-1.png

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": jak sprawdzić, czy kierowca autobusu jest pod wpływem narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:10
Opinię publiczną zbulwersowały ostatnio dwa wypadki miejskich autobusów w Warszawie. Kontrole kierowców wykazały, że obaj zażywali środki odurzające. W wypadkach tych śmierć poniosła jedna osoba. Czy kierowcy prowadzący pod wpływem narkotyków to powszechne zjawisko?
rozwiń zwiń