Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:05
W minioną środę obchodzony był Dzień Kolejarza. Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przyjrzeli się bezpieczeństwu na kolei i na styku kolei i dróg, czyli na przejazdach kolejowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Konrad Krajewski/shutterstock

Posłuchaj
18:05 [ PR1]PR1 (mp3) 27 listopad 2020 17_10_53.mp3 Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać? (Bezpieczna Jedynka)

 

EN_00907421_2746-12.jpg
Święto Kolejarza. Życzenia i podziękowania od prezydenta dla pracowników kolei

 "Polska kolej coraz bezpieczniejsza" 

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski na antenie radiowej Jedynki podkreślił, iż polska kolej z roku na rok staje się coraz bardziej bezpieczna. - Widzimy to po liczbie wypadków. W pierwszych trzech kwartałach tego roku doszło do 416 wypadków. W ubiegłym roku w tym czasie było 478 wypadków, więc ta liczba spada - wyjaśnił. - 20 proc. wypadków, do których doszło na sieci kolejowej to wypadki, w których przyczyna leży w samym systemie kolejowym. Pozostałe zdarzenia to wypadki na przejazdach i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych. Jest to od lat największy problem systemu kolejowego - dodał ekspert. 

Zasady bezpieczeństwa 

W Polsce mamy ponad 12 700 przejazdów kolejowych. Jak zauważył Tomasz Frankowski, kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. - Mogliśmy się o tym przekonać oglądając nagrania z monitoringu przejazdu w Puszczykowie. Kierowca zignorował czerwone światło, wjechał na przejazd, kiedy jeszcze rogatki się do końca nie podniosły i w tym momencie zaczął nadjeżdżać pociąg - mówił. 

parowóz 1200.jpg
Pierwsza kolej na ziemiach polskich, Warszawsko-Wiedeńska droga żelazna

W tym samym miejscu w 2019 roku doszło do wypadku na przejeździe kolejowym z udziałem karetki. W karetkę pogotowia, która stała na torach między opuszczonymi rogatkami, uderzył pociąg. Zginęli 30-letni lekarz i 42-letni ratownik medyczny. 

źródło: Radio Poznań/Youtube

Kolejowe ABC 

Natalia Krapacz z Urzędu Transportu Kolejowego opowiedziała o kampanii edukacyjnej Kolejowe ABC skierowanej do szkół. 

- Jest to projekt edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa kolejowego, którego głównymi odbiorcami są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. (...) Celem kampanii jest promowanie zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania na terenach kolejowych, stacjach czy pociągach - tłumaczyła Natalia Krapacz. 

W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych na terenie całego kraju. - Dzięki takim lekcjom dzieci mają okazję poznać zasady bezpieczeństwa przejazdu koleją, poznają znaczenie znaków drogowych, uczestniczą w interaktywnych grach, zabawach - wylicza gość audycji. 

źródło: UTK Kolejowe ABC/Youtube


Anna Ciorgoń konduktorka PKP Intercity i Anna Zakrzewska z Biura Prasowego PKP Intercity powiedziały o roli załogi pociągu w zapewnieniu bezpieczeństwa w podróży. Z kolei Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował o podnoszeniu bezpieczeństwa na kolei poprzez modernizację.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

logo-belka_Lotos_01a-1.png 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Tomasz Frankowski (Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Transportu Kolejowego), Natalia Krapacz (Urzęd Transportu Kolejowego), Anna Ciorgoń (konduktorka PKP Intercity), Anna Zakrzewska (Biuro Prasowe PKP Intercity),  Mirosław Siemieniec ( rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A)

Data emisji: 27.11.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 11:40
Z pognozy frekwencji w pociągach, opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że na koniec tego roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 a 240 mln. W porównaniu z 2019 r. epidemia zmniejszy liczbę pasażerów kolei o ok. 100 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce zmiana czasu na zimowy. Zobacz, które pociągi zatrzymają się na godzinę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:49
W najbliższy weekend w nocy z 24 na 25 października, w związku ze zmianą czasu na zimowy, 13 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy - poinformował kolejowy przewoźnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": codziennie 100 osób zostaje rannych w wypadkach drogowych

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:10
W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. W 2019 roku na drogach w Polsce zginęło prawie 3 tysiące osób, a rannych zostało ponad 35 tysięcy. Niedawno, w minioną niedzielą obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. 
rozwiń zwiń