"Precyzyjnie przygotowani do pełnienia misji". "Bezpieczna Jedynka" o ratownikach górniczych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:20
Barbórka to uroczysty dzień nie tylko dla górników, ale także geologów oraz innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W "Bezpiecznej Jedynce" przybliżaliśmy również pracę ratowników górniczych. 
Ratownicy górniczy w drodze na miejsce katastrofy, która miała miejsce 5 maja 2018 w zakładzie Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju
Ratownicy górniczy w drodze na miejsce katastrofy, która miała miejsce 5 maja 2018 w zakładzie Ruch "Zofiówka" w Jastrzębiu-ZdrojuFoto: Shutterstock/Dominik Gajda

Duda 1200 Twitter Free
"Skłaniam głowę przed patriotycznymi i obywatelskimi zasługami". Prezydent złożył życzenia górnikom

Barbórka to górnicze święto, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. Społeczność górnicza świętuje Barbórkę jako wydarzenie religijne, zawodowe i rodzinne. 

Posłuchaj
15:54 [ PR1]PR1 (mp3) 4 grudzień 2020 17_10_11.mp3 "Precyzyjnie przygotowani do pełnienia misji". Bezpieczna Jedynka" o ratownikach górniczych (Jedynka)

 

Poza górnikami "Barbórkę" obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. - Zgodnie z ustawą "Prawo geologiczne i górnicze" zorganizowane ratownictwo górnicze na ziemiach polskich ma dwa stopnie: podstawowy tzn., poziom drużyn kopalnianych, natomiast oprócz tego poziomu występuje jeszcze wyższy, czyli zorganizowane ratownictwo zawodowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr inż. Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. - W tej chwili funkcjonują trzy jednostki ratownictwa zawodowego: jednostka, która mieści się przy KGHM Polska Miedź, jednostka PGNiG, która znajduje się w Krakowie oraz ta największa, która bazuje na samym węglu czyli Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego - dodaje. 


Ratownictwo górnicze

Dzięki ratownikom górnicy mogą czuć się bezpiecznie, gdy przyjdzie trudna sytuacja. Ratownicy górniczy wypełniają służbę nieustannie. - My wszyscy wiemy, że misją ratownictwa górniczego jest niesienie pomocy poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach, katastrofach górniczych a  także działania zapewniające ciągłość funkcjonowania zakładów wydobywczych – podkreśla dr inż. Piotr Buchwald. - My swoich ratowników zawodowych przygotowujemy bardzo precyzyjnie do pełnienia tej misji - dodaje. 

Ratownicy górniczy zmagają się w kopalniach z podziemnymi pożarami, wybuchami gazów kopalnianych i pyłu węglowego, wyrzutami gazów i skał, zawałami skał i tąpaniami, gwałtownymi wdarciami wody do wyrobisk górniczych oraz z usuwaniem skutków i przywracaniem bezpiecznych warunków pracy po zaistnieniu tych zdarzeń. 

 W dalszej części audycji rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Robert Wnorowski opowiedział z kolei jakie cechy powinien mieć ratownik górniczy i jak można zacząć służbę.

Składamy też życzenia górnikom i ratownikom.

***

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

 

logo-belka_Lotos_01a-1.png 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: dr inż. Piotr Buchwald (prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego),  Robert Wnorowski (rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego), Piotr Morawiec (KGHM) 

Data emisji: 4.12.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

Barbórka. Jak górnicze święto obchodzono na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 05:35
4 grudnia to dzień, w którym przypada wspomnienie św. Barbary, która po kanonizacji została patronką osób szczególnie narażonych na wybuchy i nagłą śmierć, szczególnie górników, hutników, rybaków i żołnierzy. Ten dzień mocno wrył się w polską obrzędowość. Szczególnie uroczyście obchodzili go górnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trud górników ważny dla rozwoju gospodarczego". Życzenia prezydenta i premiera z okazji Barbórki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 10:19
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazali życzenia górnikom z okazji Barbórki. Film z życzeniami prezydenta i list premiera opublikowano na stronie Polskiej Grupy Górniczej.
rozwiń zwiń