"Bezpieczna Jedynka". Dość tej chemii na drodze!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:10
W czerwcu w Warszawie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym autobus ZTM, taranując barierę energochłonną, spadł z wiaduktu trasy S8 na moście Grota-Roweckiego w Warszawie. Okazało się, że wcześniej kierowca brał środki odurzające. Tego typu przypadków było jeszcze kilka, choć może już nie tak tragicznych. Okazało się, że nie podziałały one na wyobraźnię kierowców i jazda po alkoholu lub narkotykach jest nagminna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: thodonal88/shutterstock
autobus PAP 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": jak sprawdzić, czy kierowca autobusu jest pod wpływem narkotyków

Zmianie tych negatywnych przyzwyczajeń ma służyć kampania "Bez chemii na drodze". Jej celem jest uświadomienie konsekwencji wypadków drogowych spowodowanych po użyciu środków odurzających. Czy te niedozwolone "wspomagacze" stają się coraz większym problemem na polskich drogach?


Posłuchaj
16:53 Bezpieczna 11-12-2020.mp3 Kampania "Dość chemii na drodze" (Bezpieczna Jedynka)

 

shutterstock_kierowca choroba 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka". Czy cukrzyca wpływa na prowadzenie samochodu?

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, podkreśla, że to nie jest pierwsza kampania, jaką Biuro prowadzi w kierunku zmniejszenia szkód, poprawy bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ruch drogowy. Inspiracja do tej najnowszej były badania, jakie przeprowadzono, z których - jego zdaniem - wyciągnąć można dramatyczne wnioski. Takie, że w społeczeństwie jest duże przyzwolenie na prowadzenie auta pod wpływem środka odurzającego, nie tylko alkoholu. - Ale mnie zszokowało to, że bardzo dużo respondentów przyznało się do tego, że zna wokół siebie wiele osób, które prowadzą auto pod wpływem środków odurzających - mówi. Kilka procent badanych, a te kilka procent to setki tysięcy ludzi, które przyznało się, że wsiadają do samochodu, wiedząc, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że kampania jest skierowana głównie do młodych ludzi, do dzieci i rodziców, aby wśród nich modelować inne zachowania.

Dyrektor zwraca uwagę, że osoby pijące alkohol i stosujące środki odurzające nie biorą do siebie zagrożeń z tego wynikających. Wielu uważa wręcz, że są wtedy lepszymi kierowcami. Zmienić złe nawyki powinna reszta ludzi, ale nie oni. - Stąd tyle wypadków, stąd tyle tragedii - mówi.

Podstawowymi sposobami ograniczania zjawiska używania substancji odurzających przez uczestników ruchu drogowego są:...

Opublikowany przez Bez chemii na drodze Czwartek, 3 grudnia 2020

Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zapewnia, że jeżeli policjanci mają podejrzenia, że kierowca prowadzi pod wpływem środków odurzających, mają możliwość przeprowadzenia testu. Takie testy są na wyposażeniu każdego radiowozu. - w zeszłym roku takich badań było 16,5 tysiąca - mówi. Od kilku laty tendencja jest stabilna. U ok. 10 proc. badanych testy potwierdzają obecność narkotyków w organizmie. W 2019 roku tacy kierowcy byli sprawcami 91 wypadków, w których zginęły 23 osoby, uczestniczyli też w 217 kolizjach. Policjant zachęca, żeby w przypadku podejrzenia, że kierowca jest "pod wpływem" telefonować pod numer 112, a wtedy patrol sprawdzi kondycję takiego prowadzącego. 

Dr Agnieszka Pisarska, konsultantka merytoryczna kampanii "Bez chemii na drodze" zauważa, że częściej do podejmowania ryzykownych decyzji są skłonni młodzi mężczyźni mający duże zapotrzebowanie na stymulacje i intensywność. - Znaczenie mają też rówieśnicy - podkreśla. Z kolei czynnikiem, który może zniechęcać do używania alkoholu i narkotyków jest brak aprobaty na takie postępowanie.

Prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, przytacza dane, z których wynika, że prowadzenie samochodu pod wpływem środków psychoaktywnych jest w krajach Unii Europejskiej poważnym problemem i z każdym rokiem rośnie liczba kierowców prowadzących po zażyciu narkotyków. W 2010 roku kierowców pod wpływem narkotyków było 330 tys., a w 2015 już pół miliona. Prof. Marcin Ślęzak zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt problemu, czyli kierowców siadających za kierownicę po zażyciu legalnych środków psychoaktywnych, a są nimi niektóre leki.

Marcin Sochocki z Fundacji Poza Schematami, która prowadzi kampanię "Bez chemii na drodze", wskazuje, że ma ona na celu uświadomienie, jakim zagrożeniem jest sięganie po alkohol lub narkotyki w ruchu drogowym. Kampania jest skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych, rowerzystów, kierowców, a także rodziców. - Bo to od rodziców dzieci uczą się zachowania na drodze, rodzice również kształtują stosunek dzieci do alkoholu i narkotyków - mówi. Zaprasza też do odwiedzenia portalu bezchemiinadrodze.pl

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: dr Piotr Jabłoński (dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii), Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), dr Agnieszka Pisarska (konsultantka merytoryczna kampanii "Bez chemii na drodze"), Marcin Sochocki (Fundacja Poza Schematami)

Data emisji: 11.12.2020 

Godzina emisji: 17.10

ag

logo-belka_Lotos_01a-1.png

Czytaj także

Prepersi, czyli zawsze gotowi na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:10
Są ludźmi, którzy poradzą sobie w każdej ekstremalnej sytuacji. Wiedzą jak przetrwać w trudnych warunkach. W "Bezpiecznej Jedynce" opowiemy o prepersach i kampanii społecznej "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na kolei. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:05
W minioną środę obchodzony był Dzień Kolejarza. Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przyjrzeli się bezpieczeństwu na kolei i na styku kolei i dróg, czyli na przejazdach kolejowych.
rozwiń zwiń