"Bezpieczna Jedynka". Podsumowanie drogowych inwestycji w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:05
Dobre drogi zapewniają większe bezpieczeństwo użytkownikom. Dlatego Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski sprawdzili, jakie odcinki nowych dróg krajowych przybyły w 2020 roku i jakie drogi, jezdnie i obwodnice będą budowane w 2021 roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stockr

Posłuchaj
18:22 Jedynka/BJ 8.01.2021 r.mp3 Podsumowanie drogowych inwestycji (Bezpieczna Jedynka)

 

Małopolska 

Wszyscy kierowcy marzą, żeby drogi były proste, najlepiej z pierwszeństwem przejazdu, szerokie i tak długie, żeby wystarczyły aż do samego celu. O ile 2020 rok nie był łaskawy - to kierowcy nie mają powodów do narzekań, gdyż wiele odcinków dróg krajowych i autostrad zostało oddanych do użytku. 

W województwie małopolskim w realizacji jest ponad 78 km dróg ekspresowych - S52 i S7, a w 2021 roku planowane jest ukończenie dwóch kolejnych odcinków dróg. - Jest to odcinek: węzeł Szczepanowice - węzeł Widoma i na południe prawą jezdnię drogi ekspresowej S7 od Lubnia do Naprawy - mówi Iwona Mikrut-Purchla, rzecznik GDDKiA oddział w Krakowie. - Warto przypomnieć, że lewa jezdnia została oddana do użytku 20 grudnia 2019 roku, natomiast prawa nie została ukończona i w 2020 roku byliśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy z wykonawcą. Teraz mamy już wyłonionego nowego wykonawcę, który rozpoczął pracę - dodaje. 

Województwo łódzkie - jakie zmiany? 

Zlikwidowane zostało największe rondo w Europie i kierowcy na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego mogą się poruszać normalnie, o czym mówi Maciej Zalewski z GDDKiA, oddział w Łodzi. - Jest bezkolizyjny ruch na węźle Piotrków Trybunalski - Zachód, czyli oznacza to, że kierowcy jadący w stronę Warszawy mogą już po nowym wiadukcie łącznicą płynnie włączyć się do ruchu w nadbudowanej autostradzie A1 - tłumaczy ekspert. - Jadący zarówno z północy na południe jak i w drugim kierunku, autostradą A1, jadą już na wprost, nie wjeżdżając na to rondo, bo jego już nie ma - dodaje. 

Via Baltica na Podlasiu 

Na Podlasie warto pojechać dla pięknej natury i wspaniałej, regionalnej kuchni. Z Warszawy bardzo łatwo już dojechać do Białegostoku, a w kolejnych latach wygodna i bezpieczna droga będzie wiodła dalej na Suwalszczyznę. - W 2020 roku realizowaliśmy przede wszystkim drogę ekspresową S61 zwana Vią Balticą - zaznacza rzecznik GDDKiA oddział w Białymstoku, Rafał Malinowski. - Oddaliśmy do użytku drugą jezdnię obwodnicy Szczuczyna, dzięki czemu cała obwodnica stała się elementem dwujezdniowej drogi ekspresowej - dopowiada rzecznik. 

Czytaj również: 

Jak podkreśla Rafał Malinowski, 2020 rok był przełomowy, jeżeli chodzi o drogę ekspresową S19. - Z planów przeistoczyła się już w postępowania przetargowe, albowiem w minionym roku ogłosiliśmy 10 przetargów na kolejne fragmenty S19 i dróg z nią powiązanych o łącznej długości ok. 151 km - wyjaśnia. 

 


Lublin - jakie drogi powstały w tym regionie?

- Rok 2020 mimo trudnej sytuacji epidemicznej można uznać za udany - uważa Łukasz Minkiewicz z GDDKiA oddział w Lublinie. - Powstaje droga S19 między Lublinem a Rzeszowem. Inwestycja została podzielona na 12 odcinków, z czego 6 powstaje w województwie lubelskim. Prace są coraz bardziej zaawansowane, planujemy, że w połowie roku kierowcy będą mogli przejechać się pierwszymi odcinkami tej trasy - dodaje. 


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Iwona Mikrut-Purchla (GDDKiA oddział w Krakowie), Maciej Zalewski (GDDKiA oddział w Łodzi), Rafał Malinowski (GDDKiA oddział w Białymstoku), Mateusz Grzeszczuk (GDDKiA oddział w Szczecinie), Łukasz Minkiewicz (GDDKiA oddział w Lublinie) 

Data emisji: 8.01.2021 r.

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:04
Droga o dużym natężeniu ruchu bywa utrapieniem dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić pieszym bezpieczeństwo na przykład poprzez budowę chodnika, oświetlenie, czy doświetlenie przejścia dla pieszych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": migracje zwierząt poważnym zagrożeniem dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:10
Na przełomie października i listopada wiele zwierząt ma swoje gody i migruje. Właśnie w tym czasie dochodzi do dużej liczby wypadków na terenach leśnych, przez które przebiegają drogi krajowe i powiatowe. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu, a oczy mieć dookoła głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Dość tej chemii na drodze!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:10
W czerwcu w Warszawie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym autobus ZTM, taranując barierę energochłonną, spadł z wiaduktu trasy S8 na moście Grota-Roweckiego w Warszawie. Okazało się, że wcześniej kierowca brał środki odurzające. Tego typu przypadków było jeszcze kilka, choć może już nie tak tragicznych. Okazało się, że nie podziałały one na wyobraźnię kierowców i jazda po alkoholu lub narkotykach jest nagminna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej realizacji programu budowy 100 obwodnic

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:00
2020 rok był przełomowy, jeśli chodzi o program budowy 100 obwodnic. Pierwsze przetargi zostały już rozstrzygnięte, co oznacza, że można rozpocząć budowę. Za kilka lat kierowcy ominą wiele miast szybkimi i wygodnymi drogami tranzytowymi.
rozwiń zwiń