"Bezpieczna Jedynka". Zagrożenie w podziemnych garażach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:12
Dlaczego w podziemnych parkingach w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do pożarów? Czy wiemy, jakie tam obowiązują zasady, jakie substancje wolno w nich trzymać, a jakie są zabronione? Jak się ewakuować w razie zagrożenia i jakich zasad przestrzegać, byśmy nie spowodowali pożaru ani innego zagrożenia?
Audio
  • Jak zapobiegać pożarom w garażach podziemnych (Bezpieczna Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ lightpoet

wypadek 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": codziennie 100 osób zostaje rannych w wypadkach drogowych

Kiedy budowane jest nowe osiedle, z góry wiadomo, że będzie kłopot z parkingiem i postojem samochodów. Poza tym deweloperzy wolą zbudować budynek, niż przeznaczać miejsce pod parking. Dlatego w każdym nowo budowanym domu jest podziemny garaż, często dwu- a nawet trójkondygnacyjny. Jednak coraz częściej dochodzi w nich do pożarów. W październiku w Warszawie w wyniku takiego pożaru spłonęło kilkadziesiąt samochodów i ok. 60 mieszkań. Ustalono, że pożar mogła spowodować elektryczna hulajnoga, choć niektórzy eksperci uważali, że zapalił się elektryczny pojazd.


Posłuchaj
15:14 Jedynka-15-01-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Jak zapobiegać pożarom w garażach podziemnych (Bezpieczna Jedynka)

 

kierowca święta shutterstock 1200x660.jpg
"Bezpieczna Jedynka". Rady, które pozwolą uniknąć zmartwień przed świętami

Należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych

Młodszy brygadier Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego PSP, przypomina, że w garażach podziemnych musi sprawnie działać wentylacja, a jeśli mają parkować pojazdy napędzane gazem, to są konieczne jeszcze specjalne czujniki, które monitorują stężenie gazu. - Istotne jest też, aby oznaczone były wyjścia awaryjne i działał system oświetlenia awaryjnego - mówi strażak. Przypomina, że auta powinny być w dobrym stanie technicznym bez wycieku płynów eksploatacyjnych. A przede wszystkim garaż to garaż, a nie magazyn do przechowywania różnych zbędnych rzeczy. A w przypadku pożaru trzeba jak najszybciej ewakuować się z garażu, a nie dbać o zabranie np. zakupów z auta.

Samochód z LPG może nie wjechać do podziemnego garażu

Jeżeli decydujemy się na użytkowanie samochodu napędzanego gazem LPG, trzeba mieć świadomość, że do większości garaży podziemnych taki samochód nie zostanie wpuszczony. Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśnia, że LPG, czyli mieszanina propanu i butanu jest cięższa od powietrza, więc w przypadku nieszczelnej instalacji gaz taki gromadzi się przy podłożu w różnego rodzaju szczelinach, stanowiąc zagrożenie dla innych pojazdów. - Dlatego część zarządców garaży nie zezwala na wjazd takim samochodom z uwagi na mniej wydajną wentylację - mówi. Złamanie tego zakazu może grozić mandatem. 

Przestrzegać okresowych kontroli

Paweł Kalniuk z serwisu motoryzacyjnego Evo car radzi, żeby właściciele aut regularnie dokonywali przeglądów okresowy, co pozwala mechanikom wychwycić usterki i je naprawić. - Jeżeli cieknie nam olej i korzystamy z podziemnego garażu, to zwyczajnie tam paskudzimy, a jest to jednocześnie zagrożenie pożarowe - mówi. Zagrożeniem może też być nadmierne dymienie, bo spalinami można się zatruć.

Administrator powinien dbać o podziemny garaż

Barbara Różewska, Prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która administruje podziemnymi garażami, opowiada, że przede wszystkim zakaz wjazdu mają samochody napędzane gazem. Po wspomnianym pożarze w Warszawie zarząd spółdzielni zastanawia się, czy nie zakazać również wjazdu samochodom elektrycznym. Zapewnia, że przestrzegane są wszystkie przepisy, ale nic nie zastąpi czujnego oka sąsiada. - Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przypilnować, choć w wielu miejscach mamy monitoring - wyjaśnia.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: młodszy brygadier Krzysztof Batorski (rzecznik Komendanta Głównego PSP), Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego), Paweł Kalniuk (serwis motoryzacyjny Evo car), Barbara Różewska (Prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej)

Data emisji: 15.01.2021 r. 

Godzina emisji: 17.12

ag


Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Dość tej chemii na drodze!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:10
W czerwcu w Warszawie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym autobus ZTM, taranując barierę energochłonną, spadł z wiaduktu trasy S8 na moście Grota-Roweckiego w Warszawie. Okazało się, że wcześniej kierowca brał środki odurzające. Tego typu przypadków było jeszcze kilka, choć może już nie tak tragicznych. Okazało się, że nie podziałały one na wyobraźnię kierowców i jazda po alkoholu lub narkotykach jest nagminna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrastają opłaty za parkowanie w Warszawie. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:00
Od poniedziałku droższe są opłaty za parkowanie w stolicy. Powiększa się także obszar, na którym trzeba będzie zapłacić za postój. Zmieniają się też godziny obowiązywania płatnego postoju.
rozwiń zwiń