Zamek Królewski w Warszawie. Odbudowała go determinacja Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 15:22
Zamek Królewski w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. Obchody potrwają aż do 2024 roku. - Odbudowę zamku zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu i wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć polskiej sprawie - mówi premier Mateusz Morawiecki.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Kamil Saks/shutterstock

Zamek Królewski w odbudowie NAC.jpg
Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Łączą się z nim gorące emocje Polaków
Posłuchaj
02:35 Jedynka/Ekspres Jedynki - 27.01.2021 zamek królewski Zamek Królewski w 2021 roku świętuje 50-lecie podjęcia decyzji o jego odbudowie (Ekspres Jedynki)

Inauguracja jubileuszu 26 stycznia 2021 roku związana była z pierwszym posiedzeniem Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, które odbyło się dokładnie pół wieku temu. We wtorkowej uroczystości uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, który zauważył, że "Warszawa czekała 26 lat na decyzję o powrocie rezydencji królewskiej na mapę". Dodał również, że odbudowa zamku jest zasługą determinacji narodu.

Powrót wystawy Władysława Hasiora

Obchody jubileuszu ma zwieńczyć prezentacja nowego wystroju Sali Tronowej oraz wystawa prac Władysława Hasiora, którego dzieła pokazywane były jeszcze w pustych, surowych salach odtwarzanego zamku.

- Jubileusz 50-lecia będzie trwał do 2024 roku, kiedy to będziemy obchodzili 40-lecie pierwszego otwarcia zamku jeszcze w surowych murach wraz z wystawą Władysława Hasiora. Chcemy tę wystawę powtórzyć w nowym wydaniu. Obchody będą wzbogacone na przykład poprzez wspaniałą renowację Sali Tronowej - przybliża szczegóły Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i sportu.

W Sali Tronowej pojawi się m.in. 16 odnowionych orłów, które przez lata były w zamku przechowywane.

Co nas czeka w 2021 roku?

W ramach obchodów zaplanowano również serię wystaw z dziełami sprowadzanymi z zagranicy, a także pochodzącymi z polskich zbiorów.

- Pierwszą, która została przeniesiona z zeszłego roku, jest wystawa arcydzieł watykańskich sprowadzonych z Muzeów Watykańskich w Rzymie. Wiąże się ona z biografią Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II. Następna będzie wystawa dotycząca 3 maja i konstytucji, która narodziła się tutaj na zamku - opowiada Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

W tym roku można będzie zobaczyć także wystawę związaną z dwoma portretami Rembrandta oraz ekspozycję Caravaggia, która przyjdzie do Polski z Rzymu. Ponadto obchodom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń naukowych i edukacyjnych, pokazy filmowe oraz koncerty.

Polskie Radio objęło patronat medialny nad jubileuszem Zamku Królewskiego w Warszawie.

   Czytaj także:

   ***

   Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

   Prowadziła: Karolina Rożej

   Materiał: Agata Woźniak

   Data emisji: 26.01.2021

   Godzina emisji: 16.24

   DS

   Czytaj także

   Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

   Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 14:39
   - Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Premier: w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego

   Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:52
   Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreślił w czasie uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jubileusz 50-lecia będzie trwał do 2024 roku, kiedy będziemy obchodzili 40-lecie otwarcia dla zwiedzających.
   rozwiń zwiń