Śpiewająco o Zamku Królewskim. Dzikowski: widziałem jak powstawał z ruin

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:34
Krzysztof Dzikowski i Renata Kluzik napisali piosenkę o Zamku Królewskim w Warszawie. Okazja jest wyjątkowa, bo zamek obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. - Jestem z nim związany sercem, bo jako uczeń IV klasy szkoły podstawowej odgruzowywałem go - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Dzikowski.
Audio
  • Na jubileusz Zamku Królewskiego napisali specjalną piosenkę (Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Dzikowski
Krzysztof Dzikowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Zamek Królewski FREE 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie. Odbudowała go determinacja Polaków
Posłuchaj
08:27 2021_02_02 13_34_16_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na jubileusz Zamku Królewskiego napisali specjalną piosenkę (Muzyczna Jedynka)

Jubileusz został zainaugurowany 26 stycznia, dokładnie pół wieku po pierwszym posiedzeniu Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W ubiegłotygodniowej uroczystości uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki, który zauważył, że odbudowa zamku jest zasługą narodu polskiego.

Napisali razem ponad 60 piosenek

Wspomniany jubileusz zainspirował również Krzysztofa Dzikowskiego i Renatę Kluzik do napisania słów do utworu "Na Zamek z piosenką". - Z Krzysztofem pracujemy wspólnie już od 2 lat. Kiedyś zwróciłam się do niego z prośbą o spojrzenie na moje prace autorskie i wtedy Krzysztof zaprosił mnie do współpracy. Razem napisaliśmy już ponad 60 piosenek, natomiast w tym roku z okazji jubileuszu podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego, postanowiliśmy napisać piosenkę specjalnie dla zamku - opowiada Renata Kluzik.

Krzysztof Dzikowski przyznaje, że do tego tekstu podszedł z sentymentem, ponieważ jako uczeń IV klasy szkoły podstawowej odgruzowywał zniszczony zamek. - Pamiętam, że ładowałem cegły na wagoniki. Później obserwowałem jak zamek coraz bardziej powstawał z ruin. Także często zwiedzałem ten zamek - dodaje artysta.

Czytaj także:

Warszawiak i prażanin

Renata Kluzik zdradza, że w tym roku Krzysztof Dzikowski obchodzi jubileusz 60-lecia pracy twórczej. - Z tej okazji połączyliśmy te dwa jubileusze w jedno - słyszymy. Przez te lata Krzysztof Dzikowski chętnie tworzył kolejne utwory o Warszawie.

- Jako warszawiak, a właściwie prażanin, bo to taka specyficzna Warszawa, jestem stale z tym związany. Powstaje również film na temat moich młodzieżowych początków. Powstaje jeszcze musical, który swoją częścią historyczną zahacza o historię powojennej Warszawy - mówi Krzysztof Dzikowski.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Goście: Krzysztof Dzikowski, Renata Kluzik (tekściarze)

Data emisji: 2.02.2021 

Godzina emisji: 13.34

DS

Czytaj także

Marek Kaliszuk: ta piosenka uwolniła mnie od smutku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:00
Marek Kaliszuk nagrał niezwykle osobisty singiel zatytułowany "KaWe", w którym powraca do smutnej historii sprzed lat. - Przez bardzo długi czas nie byłem w stanie poradzić sobie ze śmiercią Kasi Weredyńskiej - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Steczkowska o nowym singlu. "Trzeba stanąć twarzą w twarz"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 16:13
- Tak ważne jest, żeby po prostu w pełni siebie zrozumieć, pokochać i zaakceptować. Każdego dnia staram się kroczyć tą drogą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Miej odwagę" Justyna Steczkowska. Piosenkarka wyjaśnia, dlaczego jej najnowszy utwór jest opowieścią o człowieku we Wszechświecie.
rozwiń zwiń