Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:30
Quady, czyli czterokołowce, okazują się pojazdami bardzo potrzebnymi wielu służbom. Od lat są wykorzystywane w Polsce m.in. przez ratowników górskich oraz strażaków. - To jest bardzo dobry sprzęt ratowniczy, który pomaga nam, jeżeli chodzi o akcje w trudno dostępnych miejscach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia młodszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim często korzysta z quadów do patrolowania pobliskich terenów
Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim często korzysta z quadów do patrolowania pobliskich terenówFoto: Marek Karpowicz

Posłuchaj
15:36 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 16.04.2021 quady Quady wykorzystywane są przez wiele służb mundurowych, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach (Bezpieczna Jedynka)

Co więcej, Polska była pierwszym krajem, gdzie postanowiono wykorzystywać quady w ratownictwie górskim. Jak przypomina Jacek Bujański z Polskiego Związku Motorowego, było to 23 lub 24 lata temu.

karetka free 1200.jpg
Jak się zachować, gdy jedzie za nami karetka pogotowia na sygnale?

- Okazało się, że quady były brakującym ogniwem. Skuterem śnieżnym można dojechać zimą, a na motocyklu można dostać się tylko z plecakiem, żeby wstrzyknąć coś do żyły lub podać tabletkę, natomiast najważniejszą cechą zestawu ratowniczego quadowego była możliwość transportu człowieka - wyjaśnia Jacek Bujański, znany także pod pseudonimem Mr. Quad.

Wojciech Pawul, ratownik górski nazywa quady małymi traktorkami. - Wjadą w naprawdę zróżnicowany teren, mają napęd 4x4. Przy wykorzystaniu quadów możemy w szybki sposób dostać się do poszkodowanego w różnym terenie oraz szybko go ewakuować. Korzystamy z quadów, które mają bardziej agresywne opony niż na przykład na drogi szutrowe bądź asfaltowe, aby mogły mocno wgryzać się w glebę i nie ślizgały się - przyznaje.

Niezbędne także w sporcie

Jacek Bujański wskazuje również na zabezpieczenie wyścigów crossowych. - Dwa lata temu mieliśmy dramatyczny sezon motocyklowy, podczas którego w polskim motocrossie zginęły dwie osoby. Postanowiliśmy wtedy poszukać wsparcia i Międzynarodowa Federacja Motocyklowa wsparła nas w stworzeniu takiego zestawu. Teraz quad z przyczepką jeździ na wszystkie mistrzostwa Polski w motocrossie. Wielokrotnie mieliśmy sytuacje, że jesteśmy najszybciej, ponieważ karetka nie wjedzie na żaden tor motocrossowy - zauważa gość Jedynki.

Źródło: OSP Szczawnica/wyjazd alarmowy quadem

Ważne dla straży pożarnej

Quady od samego początku były obecne w straży pożarnej. - Od wielu lat z powodzeniem używamy tych urządzeń. Jest to bardzo dobry sprzęt ratowniczy, który pomaga nam, jeżeli chodzi o akcje w trudno dostępnych miejscach. Są to akcje przeciwpowodziowe, a także związane z poszukiwaniem ludzi czy realizowane podczas wypadków komunikacyjnych, np. kolejowych, autobusowych lub statków powietrznych, który spadły w lesie bądź na łące - twierdzi młodszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Strażak tłumaczy, że samochodami osobowymi lub ciężarowymi nie można dojechać wszędzie, m.in. ze względu na bardzo grząski grunt. - Tutaj świetnie sprawdzają się quady, do których doczepiamy przyczepki, a na nich znajduje się sprzęt medyczny, ratunkowy i czasem nawet strażacy, aby jak najszybciej dotrzeć do osób poszkodowanych, które wymagają pierwszej pomocy przedmedycznej - słyszymy.

- Wydaje się, że quady zadomowiły się w naszych jednostkach ratowniczo-gaśniczych, bo w początkowej fazie były dedykowane tylko dla jednostek specjalistycznych, tj. ratownictwa wodnego, poszukiwawczo-ratowniczego czy technicznego. Teraz jest coraz więcej quadów w jednostkach ratowniczo-gaśniczych i doświadczenie pokazuje, że są to bardzo użyteczne pojazdy - dodaje.

Źródło: Straż Graniczna/nowe quady na granicy polsko-rosyjskiej

Z czego korzysta straż graniczna?

W ostatnich latach straż graniczna nie przestaje inwestować w nowoczesny sprzęt i stawia na urządzenia, które pozwalają na szybkie przemieszczanie się.

- Z racji tego, że patrolujemy granice 24 godziny na dobę przez cały rok w różnych warunkach pogodowych i w różnym terenie, posługujemy się szeregiem różnych środków transportu. W górach wykorzystujemy przede wszystkim pojazdy ATV i skutery śnieżne, w terenach trudno dostępnych posługujemy się również motocyklami, które są specjalnie przystosowane do patrolowania tego typu terenów. Ochraniamy również granicę morską i tutaj dysponujemy jednostkami pływającymi, patrolowymi, interwencyjno-pościgowymi, a także mamy dwa poduszkowce - mówi podporucznik Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: Jacek Bujański (Polski Związek Motorowy), Wojciech Pawul (ratownik górski), młodszy brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), podporucznik Anna Michalska (Komenda Główna Straży Granicznej)

Data emisji: 16.04.2021 

Godzina emisji: 17.10

DS

Czytaj także

"Cichy zabójca", który zbiera żniwo każdego roku. W "Bezpiecznej Jedynce" o czadzie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 17:10
Jeżeli powiemy "Cichy zabójca", to większość z nas ma już w głowie tlenek węgla, potocznie zwany czadem, a więc związek chemiczny, który potrafi doprowadzić nawet do śmierci człowieka. "Cichy zabójca" atakuje w sezonie grzewczym i bardzo często jego atak kończy się podtruciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": czy stacje paliw są odpowiednio zabezpieczone?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:10
Stacja paliw to miejsce, w którym raz na jakiś czas przebywa każdy kierowca i to niezależnie od tego, czy ma samochód z napędem silnikiem benzynowym, wysokoprężnym, gazowym, czy hybrydowym. Zazwyczaj tankowanie i płacenie odbywa się w spokoju, ale czasami dochodzi do niezwykłych sytuacji, kiedy ktoś odjeżdża z piskiem opon, nie płacąc, albo powodowany emocjami taranuje budynek stacji, tak jak to miało miejsce niedawno. Czy na stacjach paliwowych jest bezpiecznie?
rozwiń zwiń