Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. "Podczas pandemii na pierwszej linii"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:00
Kiedy mijamy ich pojazdy, rzadko myślimy o tym, jak ciężka jest to praca. Dobrą okazją, by to zmienić, jest Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. - Podczas pandemii także byli na pierwszej linii. Dzięki nim mieliśmy wszystkie artykuły pierwszej potrzeby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Kzenon/shutterstock

Czytaj też:
shutterstock motocykl 1200.jpg
"Lewa w górę", czyli jak bezpiecznie rozpocząć sezon motocyklowy

Już od pięciu lat, w drugi piątek maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Święto to powstało z inicjatywy IRU, czyli organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa z branży transportowej. Warto jednak pamiętać, że zawodowych kierowców jest na naszych drogach dużo więcej. 

Posłuchaj
16:28 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 14.05.2021 Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Dlaczego to tak ważny zawód? (Bezpieczna Jedynka)

Czy kierowcy są solidarni?

Nie jest tajemnicą, że środowisko kierowców zawodowych - podobnie jak wiele innych grup - jest mocno zróżnicowane. Andrzej Wachowski, producent programu "Na osi" uważa, że dziś kierowcy na drogach często zachowują się egoistycznie. Przykładem jest wzajemne wyprzedzanie i blokowanie drogi. Rzadziej można też liczyć na wzajemną pomoc. - Na drodze było tak, że jeśli kierowca stał gdzieś na autostradzie, obojętne czy w Hiszpanii, czy w Niemczech, na poboczu i naprawiał koło, to zaraz zatrzymywały się dwie lub trzy ciężarówki, żeby pomóc. W tej chwili nie - mówi Andrzej Wachowski.

Inaczej sytuacja wygląda podczas zlotów samochodowych. Tam często relacje są pogłębiane. - Jak kierowcy spotykają się na takich zlotach czy na parkingach, gdzie stoją przez trzy dni, to potrafią zżyć się ze sobą - tłumaczy gość audycji i dodaje, że jako organizator podobnych imprez na co dzień obserwuje tego typu zachowania. - Ci kierowcy naprawdę się super bawią, przyjeżdżają rodzinami, grupami, tworzą swoje strefy, gdzie nawet są sceny i nagłośnienia. Te trzy dni należą do nich i to jest ich święto - wspomina Andrzej Wachowski.


Czytaj też:
ambulans karetka shutterstock 1200.jpg
Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

Wyzwania dla rynku transportu drogowego

Eksperci nie mają wątpliwości, że obecnie na rynku transportu drogowego panuje duży chaos, a sytuacja wymaga uporządkowania. Problemem jest choćby wzajemna nieuczciwość przewoźników. - Sami sobie przeszkadzają i utrudniają życie, a to się potem niestety odbija na kierowcach - przekonuje Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność". Problemem jest m.in. to, że przewoźnicy szukają nadmiernych oszczędności, a kiedy nie są w stanie jeszcze bardziej obniżyć płac, uciekają się do nieuczciwości.

Gość Jedynki zaznacza, że kierowcom należą się podziękowania za cierpliwość i pracę w czasie pandemii. - Wszyscy dziękowali do tej pory medykom. Nikt nie dziękował kierowcom, a oni też przecież byli na pierwszej linii. Dzięki nim mieliśmy wszystkie artykuły pierwszej potrzeby - mówi Tadeusz Kucharski. Do zrobienia wciąż jest wiele. - Nie od dziś walczymy, by zmienić strukturę wynagrodzenia. Żeby kierowca wiedział, że kiedy idzie na urlop, to dostanie odpowiednią pensję, żeby dostał odpowiedni zasiłek chorobowy, żeby emeryturę miał od uczciwych, dobrze zarobionych pieniędzy, a nie od płacy minimalnej - dodaje.

Rywalizacja

Na świecie organizowanych jest wiele konkursów dla kierowców zawodowych. Najstarszym są organizowane przez UICR Mistrzostwa Świata. - Tradycja tego konkursu sięga ponad 50 lat. W tym konkursie biorą udział przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich, w tym również i Polski. Kierowcy startują indywidualnie i startują drużynowo albo nacjonalnie, czyli w punktacji bierze udział całe państwo - wyjaśnia Bogusława Barbara Zimmer z polskiego "Trakera".

W większości krajów udział w Mistrzostwach poprzedzają eliminacje. Przeprowadzane są one także w Polsce. - My również organizujemy takie eliminacje. Często odbywają się one jako impreza towarzysząca na przykład przy targach motoryzacyjnych czy transportowych. Wówczas kierowcy, oprócz tego, że mogą startować i zakwalifikować się do reprezentacji Polski, mogą też pooglądać te targi - dodaje gość audycji.

Pamiętajmy o komunikacji miejskiej

W święto kierowców zawodowych powinniśmy pamiętać o tych, dzięki którym możemy się sprawnie przemieszczać. - W naszym kraju około 25 tysięcy kierowców, motorniczych i prowadzących trolejbusy to pracownicy miejskiego transportu w wielu miastach. To bardzo duża grupa zawodowa ludzi, którzy codziennie bardzo ciężko pracują i ta praca ma swój charakter - tłumaczy Marcin Żabicki, dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Pierwszą niedogodnością jest występująca w tym zawodzie zmianowość. - Aby autobusy jeździły po mieście, to pierwsi kierowcy wychodzą z domu gdzieś po godz. 2.00 w nocy. Ostatni dzienni kierowcy kończą pracę grubo po północy - przypomina Marcin Żabicki. - To, co jest trudne, to bycie pod presją ruchu drogowego. Nie jest też proste, jeżeli prowadzi się wielotonowy tramwaj, którego droga hamowania wynosi dziesiątki metrów - dodaje.

Należy również pamiętać o konieczności stałego utrzymywania rozkładu jazdy. - Kierowca czy motorniczy nie może jechać przed czasem, ale także nie powinien jechać specjalnie opóźniony. Nie zawsze to jest możliwe, bo jak mamy do czynienia z korkami na ulicach miast, to wszyscy państwo wiecie, że te opóźnienia czasem po prostu są nieuniknione - komentuje Marcin Żabicki. Zwraca też uwagę, że istotną zaletą tej pracy są bodźce, wykluczające nudę, a także obserwowanie rytmu miasta.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadził: Maciej Walecki

Goście: Andrzej Wachowski (producent programu "Na osi"), Tadeusz Kucharski (Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność"), Bogusława Barbara Zimmer (polski "Traker"), Marcin Żabicki (dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 17.10

mg

Czytaj także

Autostrada wśród gór i chmur - podróżowanie po Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 05:00
Chiny to ogromny kraj z olbrzymimi możliwościami i unikatowymi krajobrazami. Wielkie aglomeracje miejskie połączone są ze sobą autostradami, którymi chciałby przejechać się nie jeden kierowca. Zobacz jak piękna może być podróż dalekowschodnimi trasami! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurtka z poduszką powietrzną i rękawice będą obowiązkowe?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 11:00
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem kurtka z poduszką powietrzną oraz rękawice ochronne staną się (obok kasku) obowiązkowym wyposażeniem podczas jazdy na motocyklu!
rozwiń zwiń