Jak chronić się przed upałami i słońcem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 17:55
Choć ostatnio przez Polskę przetaczają się gwałtowne burze, to za sprawą zwrotnikowego powietrza temperatury są bardzo wysokie, w wielu miejscach przekraczają 30 stopni Celsjusza. W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy, jak w takie upały przygotować się do podróży i jak zachować się na otwartej przestrzeni, żeby nie nabawić się porażenia słonecznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Viacheslav Nikolaenko/shutterstock.com

burza auto FREE 1200.jpg
Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?

Grzegorz Baran, kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar, radzi, że kiedy chcemy wsiąść do samochodu, który stał na słońcu, należy go przewietrzyć, otwierając lewe i prawe drzwi, żeby wyrównać temperatury wewnątrz i na zewnątrz auta. - Drugą podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w napoje - mówi. Choć on osobiście jest przeciwnikiem picia czystej wody. Jego zdaniem należy pic napoje, które uzupełnią wypocone elektrolity, takie jak kompot, woda z sokiem cytrynowym, napoje izotoniczne czy herbata posłodzona miodem. Wspomina, że na rajdach lekarze zalecali, aby pić pół litra płynów na godzinę.


Posłuchaj
16:39 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - upały 25.06.mp3 Jak chronić się przed upałami i słońcem (Bezpieczna Jedynka)

 

Zwraca uwagę, że w czasie upału nie pamięta się o jedzeniu, dlatego dobrze mieć ze sobą cukierek, aby organizmowi dostarczyć trochę kalorii. W bagażniku zawsze powinno się zaś wozić 2-3 butelki wody, bo w drodze możemy np. napotkać korek i wówczas przyda się picie.


4 bieg ratownik wodny 1200.jpg
Bezpieczne spędzanie czasu nad wodą

Kierowca ostrzega, że klimatyzacja, w którą obecnie wyposażony jest już prawie każdy samochód, to zdradliwa rzecz i trzeba umieć z niej korzystać. Wyjaśnia, że różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz auta nie powinna przekraczać 10 stopni. - Jeżeli wysiadamy z temperatury 15 stopni i zderzamy się z 30-stopniowym upałem, organizm reaguje szokiem termicznym - mówi. Dlatego w takich okolicznościach łatwo o przeziębienie.

Niebezpieczne mogą być też kąpiele słoneczne, szczególnie w upalne dni. Tomasz Kudycki, ratownik medyczny, podkreśla, że zatarły się pory roku i w krótkim czasie przechodzi się z temperatur niskich do bardzo wysokich. - Nasze organizmy nie mają czasu, żeby się zaadaptować - mówi. Dlatego przebywanie przez dłuższy czas na słońcu może skutkować podrażnieniami skóry, zapaleniem spojówek, a nawet udarem cieplnym lub porażeniem słonecznym. - Kiedy temperatura ciała przekracza 40 stopni, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia narządów - ostrzega. Dlatego, jeśli nagle dochodzi do zawrotów głowy, w ustach czuje się suchość lub metaliczny smak, jeśli pojawia się nieoczekiwana senność, to są to oznaki przegrzania organizmu. Przy łagodnym przegrzaniu trzeba uzupełnić zawartość wody w organizmie i wziąć chłodną kąpiel. W przypadku poważniejszej sytuacji, kiedy dochodzi do utraty świadomości, należy jak najszybciej prosić o pomoc pracowników służby zdrowia.

Ratownik radzi, aby stopniowo przyzwyczajać ciało do wysokich temperatur, unikać wychodzenia na otwartą przestrzeń w porach dnia, kiedy słońce świeci najintensywniej, i używać kremów z filtrami. A ogólnie rzecz biorąc, unikać opalania, bo może to grozić nawet zmianami nowotworowymi skóry.

 Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika/Youtube

Dr Małgorzata Marcinkiewicz radzi jak zabezpieczyć skórę przed nadmiernym działaniem słońca. Skóra może na to reagować wysypką jak po uczuleniu czy alergii. Dlatego wychodząc na słońce, warto mieć nakrycie głowy, a skórę osłaniać ubraniem. - I przyjmować beta-karoten, który wspomaga skórę i przygotowuje na słońce - mówi lekarz.

Upały i słońce mogą być szczególnie groźne dla seniorów. Prof. dr hab. Tomasz Targowski podkreśla, że wysokie temperatury wiążą się z ryzykiem przegrzania. - Są następstwa neurologiczne, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka - mówi. Dlatego dobrze jest nie wychodzić w godzinach największego nasłonecznienia, między 11 a 15. Trzeba mieć nakrycie głowy, coś do picia i zakładać przewiewne rzeczy. Uważać na siebie powinni przede wszystkim seniorzy obarczeni wielochorobowością, którzy przyjmują leki moczopędne lub antydepresyjne albo obarczeni są geriatrycznym zespołem kruchości. Nawet seniorzy cieszący się dobrą kondycją powinni pamiętać, żeby nie narażać się na udar cieplny.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska

Goście: Grzegorz Baran (kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar), Tomasz Kudycki (ratownik medyczny), dr Małgorzata Marcinkiewicz (Klinika Projekt Skóra), prof. dr hab. Tomasz Targowski (kierownik Kliniki Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 17.10

ag/ans 

Czytaj także

Jak przetrwać falę upałów? Zobacz porady kardiologa i ratownika wodnego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 10:48
Przed nami fala upałów. Termometry mają pokazać w weekend nawet do 35 st. C. Kardiolog zaleca, aby m.in. pić dużo wody, zrezygnować ze słodkich napojów, a sport uprawiać i pielić ogródek tylko rano lub wieczorem. Ratownik przypomina natomiast, żeby nad wodą rodzice wciąż mieli dzieci na oku, ostrzega, czym grożą - skok do wody i szok termiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upał w mieście. Czy spacer bez koszulki to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 06:35
Kiedyś ten widok był niemalże wakacyjną codziennością. Dziś zdarza się już zdecydowanie rzadziej. Cały czas na ulicach miast można jednak spotkać przechadzających się, roznegliżowanych spacerowiczów. Czy wyjście z domu bez koszuli to dobry pomysł? Czy przystoi nam eksponowanie ciała na słońcu?
rozwiń zwiń