Motoryzacyjne imprezy masowe. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:21
Blisko 800 ciężarówek ma pojawić się w Polskiej Nowej Wsi na Master Truck Show 2021. Podczas tego trzydniowego wydarzenia nie brakuje pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Jest to przede wszystkim spotkanie wszystkich tych, którzy na co dzień są w trasie, dla których ciężarówki często są pierwszym domem. Jak wygląda organizacja tak dużego wydarzenia?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: TTstudio/shutterstock

podróż rodzina FREE 1200.jpg
"Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży
Posłuchaj
14:09 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 16.07.2021 Bezpieczeństwo na takich imprezach jest absolutnym priorytetem. Za co dokładnie odpowiadają organizatorzy? (Bezpieczna Jedynka)

W okolice Opola przyjechali także inspektorzy transportu drogowego. Kierowcy ciężarówek, kiedy są w trasie, muszą liczyć się z kontrolą wszelkich dokumentów, jak i stanu trzeźwości. - Sprawdzane są też: stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy, jego czas pracy oraz dokumenty przewoźnika - wyjaśnia Adam Polej, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji GITD.

Na Master Truck Show inspektorzy nie przyjechali jednak, żeby kontrolować, tylko edukować. Między innymi w kąciku eksperckim udzielają porad i tłumaczą przepisy, czyli zajmują się tematami, które najczęściej sprawiają kierowcom problemy na drodze.

Na co dzień kierowcy, widząc ITD, boją się, że dostaną mandat. A jak jest w Polskiej Nowej Wsi? - Tutaj jest współpraca, a może nawet partnerstwo z jednego prostego powodu. Każdy z nas jest kierowcą i każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie na drodze. Spotkanie na Master Truck Show ma na celu w przyjaznych warunkach wyjaśnienie sobie najtrudniejszych kwestii, które budzą wątpliwości, ale także pozwala nam poznać siebie bliżej, bo wtedy wiemy, że ten człowiek nie gryzie i oczekuje od nas tego, czego wymagają przepisy - twierdzi Adam Polej.

Za co odpowiadają organizatorzy?

Bezpieczeństwo na takich imprezach jest absolutnym priorytetem. Za co dokładnie odpowiadają organizatorzy?

- Trzeba przygotować m.in. plan przeciwpożarowy, plan ochrony czy plan zabezpieczenia rajdu. Do tego dochodzi zapewnienie służb medycznych czy firm ochroniarskich. Potrzeba też multum zgód z różnych urzędów, m.in. z sanepidu, policji… Niezbędne są również opinie straży pożarnej i pogotowia ratunkowego - wymienia Marcin Wielgo, wiceprezes Automobilklubu Polskiego.

Zawodnicy i kibice motoryzacyjni już w przeszłości przekonywali się, że zabezpieczenia przygotowywane przez organizatorów są bardzo potrzebne. - Powiem na przykładzie Rajdu Barbórka, a dokładnie odcinka na Karowej. Przed wielu laty trasa przejazdu samochodów nie była niczym oddzielona od miejsc, gdzie stoją kibice. Później odgradzało się publiczność płotkami, a teraz stawiamy na całej trasie rajdu około 300-350 metrów dużych betonowych zapór, gdzie każda z nich waży ponad tonę i jest sporym zabezpieczeniem, gdyby auto wypadło z trasy. Zdarzało się, że uratowało to zdrowie paru osób - dodaje ekspert Jedynki.

Bezpieczeństwo imprezy masowej zależy również od kibiców. Dlatego na wydarzenie nie wolno wnosić niektórych przedmiotów, np. noży, pałek, broni palnej, drabin bądź parasolek. Dodatkowo osoby będące pod wpływem alkoholu nie mogą uczestniczyć w imprezie masowej.

Pamiętamy o koronawirusie

Obecnie imprezy masowe mogą odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad sanitarnych. Jednak Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, zaznacza, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

- Cały czas istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ mamy do czynienia z nowymi mutacjami. W tej chwili główną mutacją, której się przyglądamy, jest mutacja Delta. W kontekście imprez masowych powinniśmy zachować wszystkie warunki sanitarno-epidemiologiczne, żeby w sposób maksymalny ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i samemu nie narażać się na zakażenie. W dużych skupiskach osób zalecane jest stosowanie maseczek. Jeśli jest to dłuższy pobyt w takim miejscu i nie możemy go ograniczyć, może warto pomyśleć o bardziej profesjonalnych maseczkach - przyznaje Krzysztof Saczka.

Warto też pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego, który wynosi co najmniej półtora metra. Zwiększa to nasze szanse, abyśmy nie ulegli zakażeniu.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Sponsorem audycji jest PKN Orlen.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczKlaudia Porębska

Goście: Adam Polej (zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji GITD), Marcin Wielgo (wiceprezes Automobilklubu Polskiego), Krzysztof Saczka (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 16.07.2021 

Godzina emisji: 17.08

DS

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Jak często kierowcy powinni się szkolić?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:45
Według danych WHO to właśnie nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Dlatego też kierowcy powinni pamiętać nie tylko o bezpieczniej jeździe, ale także o regularnym doszkalaniu się. - To, że piętnaście lat temu przeszliśmy szkolenie, nie oznacza, że te umiejętności nam zostały. Trzeba ćwiczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Wady elektromobilności związane z bateriami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 17:10
Samochody elektryczne mają być bardziej przyjazne dla środowiska, nie emitować spalin w czasie jazdy i nie wywoływać hałasu. Mimo wielu zalet ujawniają się też ich wady. Amatorzy tego środka lokomocji obawiają się głównie następstw awarii baterii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muszą pamiętać o zdrowym rozsądku". Jakie zagrożenia czekają na żeglarzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 18:11
Reporterzy "Bezpiecznej Jedynki" wyruszali nad wodę, żeby porozmawiać o bezpiecznym żeglowaniu. - Kiedy widzimy, że jest niebezpieczne i pojawiają się chmury, burza czy trochę większy wiatr, wtedy spływamy do portu - mówią żeglarze z Giżycka. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
rozwiń zwiń